Öğretmenlerin öz düzenlemeli öğrenme becerileri ve öğretme motivasyonlarının incelenmesi
Investigation of teachers 'self-regulation learning skills and teaching motivation
  1. Tez No: 693753
  2. Yazar: HATİCE AHRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ARİF KIRKIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin öz düzenlemeli öğrenme becerileri ile öğretme motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın modeli nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın evreni 2019-2020 eğitim ve öğretim döneminde İstanbul ili Küçükçekmece ilçesine bağlı devlet okullarında görev yapan 5.295 öğretmendir. Araştırmanın örneklemini ise Küçükçekmece ilçesine bağlı devlet okullarında görev yapan öğretmenler arasından seçkisiz küme örnekleme yöntemi ile seçilen 388 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Öz Düzenleme Ölçeği”ve“Öğretme Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin öz düzenleme becerileri orta düzeyde, genel öğretme motivasyonu ve içsel motivasyonu“biraz katılıyorum”, dışsal motivasyonu ise“ ”biraz katılmıyorum" düzeyinde belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre 46 yaş ve üzeri öğretmenlerin öz izleme becerileri düzeyi 30-35 yaş arası öğretmenlerinkinin düzeyinden yüksek olarak belirlenmiştir. Kadın öğretmenlerin öz değerlendirme becerileri düzeyi erkek öğretmenlerinkinin düzeyinden düşüktür. Lisede görev yapan öğretmenlerin öz değerlendirme becerileri düzeyinin, ilkokulda ve ortaokulda görev yapan öğretmenlerinkinden düşük olduğu belirlenmiştir. 21 yıl ve üstü çalışan öğretmenlerin öz pekiştirme becerileri düzeyi 11- 15 yıl arası çalışan öğretmenlerinkinde yüksek, 6-10 yıl arası görev yapan öğretmenlerin öz izleme becerileri düzeyi 11-15 yıl arası ve 21 yıl ve üstü görev yapan öğretmenlerden düşüktür. 6-10 yıl üstü görev yapan öğretmenlerin öz düzenleme becerileri 11-15 yıl arası görev yapan öğretmenlerinkinden düşüktür. 5 yıl ve üzeri görev yapan öğretmenlerin öz izleme becerileri düzeyi 3-4 yıl arası görev yapan öğretmenlerinkinden yüksektir. Öğretmenlerin medeni durum değişkenine göre öz düzenleme becerilerinde anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Araştırma sonuçlarına göre 30-35 yaş arası öğretmenlerin içsel motivasyon düzeyi, 22- 29 yaş, 41-45 yaş ve 46 yaş ve üzerindeki öğretmenlerinkinden, 30-35 yaş arası öğretmenlerin öğretme motivasyonu düzeyi 22-29 yaş arası öğretmenlerinkinden düşüktür. 36-40 yaş arası öğretmenlerin dışsal motivasyonu 22-29 yaş arası öğretmenlerinkinden düşüktür. 30-35 yaş arası öğretmenlerin öğretme motivasyonu 22-29 yaş arası ve 41-45 yaş arası öğretmenlerinkinden düşük, 36-40 yaş arası öğretmenlerin öğretme motivasyonu ise 22-29 ve 41-45 yaş arası öğretmenlerinkinden düşük olduğu belirlenmiştir. Lisede görev yapan öğretmenlerin içsel motivasyon düzeyi ortaokulda görev yapan öğretmenlerinkinden yüksektir. İlkokulda görev yapan öğretmenlerin öğretme motivasyon düzeyi ortaokulda görev yapan öğretmenlerinkinden yüksektir. Öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem, okulda çalışma yılı değişkenine göre içsel ve dışsal motivasyon ve öğretme motivasyonunda anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin öz düzenlemeli öğrenme becerileri ile öğretme motivasyonu arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öğretme motivasyonlarının %1,3 düzeyi öz düzenleme becerileri tarafından açıklanmaktadır. Öğretmenlerin öğretme motivasyonunun kalan kısmı farklı etmenlerden etkilenmektedir. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara yönelik olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between teachers' self- regulated learning skills and their motivation to teach. The model of the research is the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The population of the research is 5.295 teachers working in public schools in Küçükçekmece district of Istanbul province in the 2019-2020 academic year. The sample of the study consists of 388 teachers selected by random cluster sampling method among the teachers working in public schools in Küçükçekmece district.“Personal Information Form”,“Self-Regulation Scale”and“Teaching Motivation Scale”were used as data collection tools in the research. As a result of the research, teachers' self-regulation skills were determined at medium level, general teaching motivation and intrinsic motivation were determined as“somewhat agree”and extrinsic motivation was determined as“somewhat disagree”. According to the results of the research, the level of self-monitoring skills of teachers aged 46 and above was determined to be higher than the level of teachers aged 30-35. The level of self-evaluation skills of female teachers is lower than that of male teachers. It has been determined that the level of self-evaluation skills of teachers working in high school is lower than that of teachers working in primary and secondary schools. The level of self-reinforcement skills of teachers who have worked for 21 years or more is higher than that of teachers who have worked for 11-15 years, and the level of self-monitoring skills of teachers who have worked for 6-10 years is lower than that of teachers who have worked for 11-15 years and 21 years or more. The self- regulation skills of teachers who have worked for more than 6-10 years are lower than those of teachers who have worked for 11-15 years. The level of self-monitoring skills of teachers who have worked for 5 years or more is higher than that of teachers who have worked for 3-4 years. No significant difference was determined in the self- regulation skills of the teachers according to the marital status variable. According to the results of the research, the intrinsic motivation level of teachers aged 30-35 is lower than that of teachers aged 22-29, 41-45 years old, and teachers aged 46 and over, while the level of teaching motivation of teachers aged 30-35 is lower than that of teachers aged 22-29. The extrinsic motivation of teachers aged 36-40 is lower than that of teachers aged 22-29. It was determined that the teaching motivation of the teachers between the ages of 30-35 was lower than that of the teachers between the ages of 22-29 and 41-45 years, and the teaching motivation of the teachers between the ages of 36-40 was lower than that of the teachers between the ages of 22-29 and 41-45. The intrinsic motivation level of teachers working in high school is higher than that of teachers working in secondary school. The teaching motivation level of teachers working in primary school is higher than that of teachers working in secondary school. No significant difference was found in intrinsic and extrinsic motivation and teaching motivation according to the variables of teachers' gender, marital status, professional seniority, and working years at school. As a result of the research, significant relationships were found between teachers' self- regulated learning skills and their motivation to teach. The 1.3% level of teachers' motivation to teach is explained by their self-regulation skills. The remainder of teachers' motivation to teach is influenced by different factors. At the end of the research, suggestions are given for the findings obtained.