Üniversite öğrencilerinde psikolojik doğum sırası ve erişkin bağlanma stilleri ilişkisi
The relationship between psychological birth order and adult attachment styles in university students
  1. Tez No: 824724
  2. Yazar: MELİS ŞEPŞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TAŞFİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada amaç, bireylerin psikolojik doğum sırası ve erişkin bağlanma stilleri ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini çeşitli üniversitelerden katılan 18 yaşından büyük 154 erkek 321 kadın toplam 475 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler; Demografik Bilgi Formu, White-Campbell Psikolojik Doğum Sırası Envanteri ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-2 (YİYE II) ölçekleri kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde bireylerin psikolojik doğum sırası farklılıklarını açıklamada yetişkin bağlanma stillerinin rolü olabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca, elde edilen bulgular neticesinde psikolojik doğum sırası ve yetişkin bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu, psikolojik doğum sırası ile kaçınmacı, kaygılı ve güvenli bağlanma stili skorlarında gruplar arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bulgular alanyazındaki çalışmalar aracılığıyla yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between individuals' psychological birth order and adult attachment styles. The sample of the study consists of 475 university students, 154 males and 321 females, over the age of 18 from various universities. Data were obtained using Demographic Information Form, White-Campbell Psychological Birth Order Inventory, and Experiences in Close Relationships Inventory-2 (YİYE II) scales. As a result of the analysis, it was determined that adult attachment styles may have a role in explaining the psychological birth order differences of individuals. Moreover, it was shown that the relationship between psychological birth order and adult attachment styles was significant, and there were differences among groups in psychological birth order and avoidant, anxious and secure attachment style scores. The findings obtained as a result of the analysis of the research were interpreted through the studies in the literature and suggestions were made.