Hentbolcularda kor stabilizasyon ile performans arasındaki ilişki
Relationship between core stabilization and performance in handball players
- Tez No: 508117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ÖZENGİN, PROF. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, hentbolcularda kor stabilizasyon ile performans arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla planlandı. Çalışmaya en az 5 yıl süre ile hentbol sporunu yapan, 1. Lig'de oynayan, yaş ortalamaları 22,07±4,4 yıl olan 40 gönüllü erkek hentbolcu dahil edildi. Sporcuların demografik bilgileri, spor yaşları, vücut kütle indeksleri, antrenman saatleri ve öğrenim durumları kaydedildikten sonra, kor endurans ve spora özel performansları değerlendirildi. Kor endurans değerlendirmesi sağ ve sol lateral köprü testi, fleksör endurans testi ve ekstansör endurans testi ile, derin lumbal kassal kuvvet ölçümü ise“Stabilizer Pressure Biofeedback”(Chattannoga Stabilizer) cihazı ile yapıldı. Sporcuların performanslarının değerlendirmesinde; aerobik kapasite için shuttle run testi, kas kuvveti ve güç için bacak sırt dinamometresi ve dikey sıçrama testi, denge için Star Excursion Balance Testi, hız için 30 metre hız testi ve çeviklik için Agility T testi kullanıldı. Sporcuların derin lumbal kassal kuvvetleri ile shuttle run testi arasında pozitif yönde mükemmel bir korelasyon olduğu bulundu (p=0,001; r=0,843). Kor enduransları ile kas kuvveti ve güç, denge, hız ve çeviklikleri arasında ise bir ilişki olmadığı saptandı (p>0,05). Aerobik kapasite hentbolcular için oldukça önemli bir performans parametresidir. Çalışmamızda derin lumbal kassal kuvvet ile aerobik kapasite arasındaki bir ilişki olduğu görüldü. Bu nedenle, sporcularda performansı artırmak için planlanan egzersiz programlarında aerobik kapasite ve derin lumbal kassal kuvvet egzersizlerinin beraber yapılabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was planned to reveal the relationship between core stabilization and performance in handball players. Forty volunteer male handball players who played handball in the 1st league for a minumum of 5 years and whose average age was 22,07±4,4 years were included in the study. After recording demographic information, total sport year, body mass index, training hours and education levels of the athletes, the core endurance and sport specific performances were evaluated. Core endurance evaluation was performed with right and left lateral bridge test, flexor endurance test and extansor endurance test; deep lumbal muscle strength evatulation was measured with "Stabilizer Pressure Biofeedback (Chattannoga Stabilizer) device. In order to evaluate the performances of the athletes; shuttle run test for aerobic capacity, leg and back dynamometer and vertical jump test for muscle strength and power, Star Excursion Balance Test for balance, 30 meter speed test for speed and Agility T test for agility were used. A significant correlation was found between the deep lumbar muscular strength and shuttle run test (p=0,001; r=0,843). There was no correlation between core endurance and muscle strength, balance, speed and agility (p>0,05). Aerobic capacity is a very important performance parameter for handball players. In our study, there was a relationship between deep lumbar muscular strength and aerobic capacity. For this reason, we think that aerobic capacity and deep lumbar muscular strength exercises can be combined in the planned exercise programmes in order to increase the performance in athletes.