Taekwondocuların spor yaralanması kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of sport injury anxiety levels of taekwondo athletes
  1. Tez No: 1005451
  2. Yazar: FULDEN BİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Psikoloji, Sports, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de taekwondo sporunu aktif olarak sürdüren 14 yaş ve üzeri milli ve milli olmayan sporcuların spor yaralanması kaygı düzeylerini incelemektir. Çalışmada, sporcuların demografik özellikleri, spor yapma süreleri, yaralanma geçmişleri ve rehabilitasyon süreçlerinin yaralanma kaygısı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Spor yaralanmalarının taekwondo gibi tam temas içeren branşlarda sık görülmesi, sporcuların fiziksel performansı kadar psikolojik durumlarının da önem taşıdığını göstermektedir. Bu doğrultuda araştırma, literatürde sınırlı sayıda ele alınan milli ve milli olmayan sporcular arasındaki yaralanma kaygısı farklılıklarını belirlemeyi hedeflemiştir. Yöntem: Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan çevrim içi anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Evreni Türkiye'de milli olmayan olarak taekwondo branşıyla ilgilenen sporculardan oluşmaktadır. Örneklem, kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen 507 (319'u kadın, 188'i erkek) sporcudan meydana gelmiştir. Sporculara yöneltilen sorular 2 kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda kişisel bilgileri içeren sosyo demografik sorular, 2. kısımda ise Caz, Kayhan ve Bardakçı (2019) tarafından geçerlilik-güvenirliği yapılan Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği (SYKÖ) ölçeği kullanılmıştır. Ölçekte altı alt boyut ve toplam 19 ifade bulunmaktadır. Veriler SPSS 25.0 programıyla analiz edilmiştir. Normal dağılım kriterlerini sağlayan değişkenler için ikili grup karşılaştırmalarında Independent Samples T-Testi, üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında One-Way ANOVA testi uygulanmış olup, 3 grup ve üzeri değişken bulunan gruplardaki anlamlı farklılıkların ilişkisi Tukey testi ile açıklanmıştır. Bulgular: Araştırmada elde edilen bulgular, bazı demografik ve sportif değişkenlere göre spor yaralanması kaygısı alt boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Cinsiyet, yaş, branş düzeyi (milli / milli olmayan sporcu), yaralanma yaşayıp yaşamama durumu, yaralanma sonrasında spor kariyerine devam edip etmeme, yaralanma döneminde iv psikolojik/psikiyatrik destek alma durumu, eğitim durumu, spor yapma süresi, eski performans düzeyine kavuşma süresi ve rehabilitasyon süreci değişkenlerinde anlamlı farklılığa rastlanmıştır (p<0,05). Sonuç: Çalışmamızda milli sporcular ve milli olmayan sporcular arasında kaygının anlamlı olarak farklılaştığı görülmektedir. Tüm bu verilere dayanarak yaptığımız çalışma sonucunda, taekwondo branşını yapan hem milli hem de milli olmayan sporcuların yaralanma kaygısını yoğun yaşadığı, net biçimde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the levels of sports injury anxiety among national and non-national taekwondo athletes aged 14 and over who actively practice taekwondo in Türkiye. In the study, the effects of athletes' demographic characteristics, duration of sports participation, injury history, and rehabilitation processes on injury anxiety were evaluated. The frequent occurrence of sports injuries in full-contact disciplines such as taekwondo indicates that athletes' psychological states are as important as their physical performance. Accordingly, this research aimed to determine differences in injury anxiety between national and non-national athletes, a topic that has been addressed to a limited extent in the literature. Method: A quantitative research method was used in the study. Data were collected through an online questionnaire prepared by the researcher. The population of the study consisted of licensed taekwondo athletes in Türkiye. The sample comprised 507 athletes (319 females and 188 males) selected using the snowball sampling method. The questionnaire consisted of two sections. The first section included sociodemographic questions containing personal information, while the second section employed the Sports Injury Anxiety Scale (SIAS), whose validity and reliability were established by Caz, Kayhan, and Bardakçı (2019). The scale includes six sub-dimensions—“Anxiety of ReInjury,”“Anxiety of Losing Social Support,”“Anxiety of Disappointing Others,”“Anxiety of Pain,”“Anxiety of Being Perceived as Weak,”and“Anxiety of Losing Ability”—and a total of 19 items. Data were analyzed using SPSS 25.0 software. For variables meeting normal distribution criteria, the Independent Samples t-test was used for two-group comparisons, and the One-Way ANOVA test was used for comparisons involving three or more groups. In cases where significant differences were found among three or more groups, the Tukey post-hoc test was applied to identify the source of the differences. vi Findings: The findings obtained in the study showed that there were significant differences in the sub-dimensions of sports injury anxiety according to some demographic and sportive variables. Significant differences were found in the variables of gender, age, branch level (national / non-national athlete), whether having experienced injury, whether continuing sports career after injury, receiving psychological/psychiatric support during the injury period, education level, duration of sports participation, time to return to previous performance level, and rehabilitation process (p<0.05). Conclusion: The results of the study indicate that anxiety levels differ significantly between national and licensed athletes. Based on these findings, it is clearly evident that both national and non-national taekwondo athletes experience high levels of injury-related anxiety.