8 haftalık anaerobik dayanıklılığa yönelik antreman programının 12-14 yaş Kayserispor Yıldız Futbol Takımı sporcularının bazı fizyolojik parametreleri üzerindeki etkileri
The Effects of 8 weeks anaerobic endurance training programe on same physiological parameters of Kayseri Spor Junior Team's soccer olayers aged 12-14
  1. Tez No: 69387
  2. Yazar: SERDAR MARAŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
-44- 8. ÖZET Bu çalışmada, 8 haftalık anaerobik interval antrenman programı nın Kayserispor yıldız takımı 12-14 yaş grubundaki futbolcuların bazı fizyolojik parametreleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Kayserispor Yıldız takımında futbol oynayan 12-14 yaş grubundaki 30 futbolcunun (Kontrol n=15), Interval (n=15)) katılımıyla ger çekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan denekler kontrol grubu (n=15j, ve antrenman grubu (n=15) olarak ayrıldı. Deneklerin fizyolojik parametreleri, bilimsel geçerlili ği kabul edilmiş olan alan ve labaratuvar testleriyle ölçülmüştür. Bütün ölçümler antrenman programından bir hafta önce ve bir hafta sonra gerçekleştirilmiştir. Antrenman grubundaki denekler, 8 hafta boyun ca, haftada 3 gün dört değişik aktiviteye katılmışlardır. Yüklenme şiddeti M.KAS.'nm % 90'ı yüklenme ve dinlenme oram 1/2 - 1/3 olarak belirlenmiştir. Yüklenmenin şiddetini tesbit etmek için, alıştırmanın hemen bitiminde alınan 10 sn.'lik kalp atım sayısı kullanılmıştır. İstatistiksel analizler,“t- testi”kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada ölçümü yapılan fizyolojik parametrelere göre kontrol ve antrenman grubu arasında; yaş, vücut ağırlığı, 40 yard (36,69 m) anaerobik hız testinde anlamlı bir fark bulunamazken (P>0.05), boy, anaerobik güç, aero bik güç,sağ ve sol el pençe kuvveti, sistolik ve diastolik kanbasmcı, istirahat kalp atımsayısı, esneklik, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut ağırlığı ve 40 yard (36.69m) 7-tekrar koşu değerlerinde anlamlı gelişme bulunmuştur. (P< 0.05)
Özet (Çeviri)
-45- 9. SUMMARY The purpose of the study was to investigate the effects of anaero bic interval training program on some physiological parameters of Kayserispor junior team's soccer players aged 12-14. This research was conducted with thirty soccer players aged 12- 14 years old ond play Kayserispor junior team. Subjects were categorized into control group (n=15) and interval group (n=15). Physiological parameters of subjects were measured by standari- zed field and laboratory tests. All measurements were done within one week before and one week after the study. Sujects in interval training group participated 4 different activiti es. Three times one week, 8 weeks longer at 90 % of subjects' HRmax with a work-to-relif ratio 1/2 - 1/3. A ten second post exercise heart rate was used to as certain the intensity of the exercise program statistical analysis were done by using t-test. While there were no significant differences between the control and interval groups in terms of age, weight and 40 yard anaerobic speed test, significant differences were found between control and interval groups in terms of height, anaerobic power, aerobic power, left and right hand grip, sistolic and diastolic blood pressure, resting heart rate, flexibility, % body fat, Lean body weight and 40 yard speed and drop-off test.-46- 10. KAYNAKLAR 1- AÇIKADA, C, ERKEN, E.: Bilim ve Spor. Bürotek Ofset Mat. Ankara, (1990) 2- AÇIKADA, C: Nasıl Yapmalı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi Dergisi. Emel Matbaacılık Sanayi. Ankara (1982) 3- ADENİRAN, J.A., and TORÎDA, A.L.: Effects of Different Running Programes on Body Fat and Blood Pressure in School Boys Aged 13-17 Years, The J. Sports Med. and Physical Fitnes, 28, (3), 267-277 (1988.) 4- AKGÜN, N.: Egzersiz Fizyolojisi, Ege Üniversitesi.Basım Evi îzmir, (1986.) 5- American College of Sports Medicine The Reconmended Quantity and Quality of Exercise for Developing and Maintaining Cardiorespiratory and Muscular Fitness in Healty Adults, Med. Sci. Sports Excer. 4, (3) 264-274 (1990). 6- ANDERSON, K.L. at al: Physical Performance Capacity of Children in Norway, Eur. J. Apply. Physiology, (45) 155-166, (1980). 7- ASTRAND, P.O..RODAHL K.: Textbook of Work Pysiology; New York, Mc Graw - Hill, (1977) 8- ASTRAND, P.O..RODAHL K.: Textbook of work Physiology; Singopore, Mc Graw-Hill Book Campany (1987) 9- BANGSBO, J.: Fitness Training in Football; HO + Storm, Bagsvaerd, (1994). 10- BARBARA, A. at al.: Cardia Structure and Function in Weight Trainers Runners and Runner /weight Trainers Research Quorterly For Exercise and Sport, 62, (3) 326 - 332, (1991). 1 1- BECKER, DARREL M. and VACCORA, P.: Anaerobic Threshold Alterations Caused by Endurance Training in Young Children, J. Sports Med., (23), 445-449, (1983). 12- BLİMKÎE C.J., ROCHE P., ROACHE P., Hoy J.T., Bar-Or O,: Anaerobic Power of Arms in Teenagers Boys and Girls, Relation to Lean Tissue, Eur J. Supply Pyhsicology 57; 677-683 (1988.) 13- BOMPA, T.O.: Theory and Methodology of Trainingg, Iowa W.A., (1986)