1995-1996 sezonunda, Türkiye I. deplasmanlı bayanlar basketbol, hentbol ve voleybol liglerinde şampiyon olan sporcuların fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
As the study; the evaluation physical and physiological parameters of female basketball, hantball and voleyball players, wich in players, the first league
  1. Tez No: 69386
  2. Yazar: ZEYNUR PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
65 ÖZET Araştırmada, 1995-1996 sezonunda I. Deplasmanlı Bayanlar Liginde şampiyon olan, Galatasaray Basketbol takımından 10, T.M.O. Hentbol takımından 12, Emlakbank Voleybol takımından 12 olmak üzere, toplam 34 sporcu üzerinde, fiziksel ve fizyolojik profillerinin değerlendirilmesi ile takımlar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. İstatistiki değerlendirmelerde, Kolmogorov-Simirnof Normal Dağılım testi ile gruplararası dağılım incelenmiş, TUKEY's testi ile de farkın hangi gruptan kaynaklandığı bulunmuş, fark bulunan değerler için ise“t”testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan bütün sporcuların fiziksel ve fizyolojik değerleri ortalamaları; yaş 23.67 yıl, boy 177.33 cm, vücut ağırlığı 67.48 kg, vücut yağ yüzdesi %12.03, yağsız vücut ağırlığı 59.17, istirahat kalp atım sayısı, 65.15 atım/dk, dikey sıçrama 42.52 cm, Anaerobik güç 62.88 kg. m/sn, esneklik 34.39 cm, el kavrama kuvveti 31.67 kg, bacak kuvveti 124.94 kg, Max VO2 38.92 ml/kg/dk, 30 m Sprint 4.64 sn şeklindedir. Takımlar birbirleriyle karşılaştırıldığında, Galatasaray ve T.M.O. takımları arasında; boy, istirahat kalp atım sayısı dikey sıçrama, anaerobik güç, esneklik, el kavrama kuvveti ve bacak kuvveti değerlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. T.M.O. ve Emlakbank takımları arasında yaş, boy, dikey sıçrama, anaerobik güç, esneklik, el kavrama kuvveti, Max VO2 ve 30 m sprint değerlerinde anlamlı farklılıklar çıkmıştır. Galatasaray ve Emlakbank takımları arasında istirahat kalp atım sayısı, esneklik, el kavrama kuvveti, bacak kuvveti, Max VO2 ve 30 m sprint değerlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY The purpose of this study was to compare physical and physiological profiles of female athletes. In this, 3 champion teams from different branches and different league which were Galatasaray Basketbol team (n = 10), T.M.O. Handbol team (n = 12) and Emlakbank Voleybol team (n = 12) were participated as subject. Statistical analyses of this study were done by Kolmogorov-Simirnof Normal Distribution Test to determine distribution between groups, TUKEY's test to find the differences between groups and t test to determine the rate differences between groups. Mean scores of subject were determined as age 23.67 years, height 177.33 cm, body weight 67.48 kg, body fat percentage %12.03, lean body weight 59.17, resting heart rate 65.15 beat/min, vertical jump 42.52 cm, Anaerobik power 62.88 kg. m/sn, flexibility 34.39 cm, hand grip 31.67 kg, leg strength 124.94 kg. Max V02 38.92 ml/kg/dk, 30 m Sprint 4.64 sec. As a comparison, there were important differences between Galatasaray and T.M.O. on scores of height, resting heart rate, vertical jump, anaerobic power, flexibility, hand grip and leg strength. Also there were significant differences between T.M.O. and Emlakbank teams age, height, body weight, vertical jump, anaerobik power, flexibility, hand grip, Max VO2 and 30 m. sprint scores. Moreover, the results showed that there were important differences between Galatasaray and Emlakbank on resting heart rate, flexibility, hand grip, leg strength, Max V02, 30 m. sprint scores.