Yaşlı ve genç bireylerde kas kuvveti ve ayak postürünün, denge ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of muscle strength and foot posture with balance in elderly and young individuals
- Tez No: 924151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada genç yetişkin ve yaşlılarda kas kuvveti, ayak postür indeksi ve denge değişimini incelemek, ayrıca kas kuvveti ve ayak postür indeksi ile denge arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada, genç yetişkin gruba Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon öğrencilerinden 52 gönüllü, yaşlı gruba Şarköy ve köylerinde ikamet eden 53 gönüllü (toplam 105 gönüllü) dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik bilgileri, düşme ve hastalık geçmişlerine ek olarak ayak postürü Ayak Postür İndeksi (APİ-6), kas kuvveti El Kavrama Kuvveti (EKK), statik denge Tek Ayak Üstünde Durma Testi (TADT- SAĞ ve SOL) ve dinamik denge Modifiye Fonksiyonel Uzanma Testi (MFUT) ile değerlendirildi. Bulgular: Genç grubun yaş ortalaması 21,83 ± 1,823, yaşlı grubun ise 69,04 ± 5,313'tü. Gruplar arasında cinsiyet açısından fark bulunmamakla birlikte (p=0,680) kilo, boy ve beden kitle indeksinde istatistiksel fark bulundu (p0.05). Genç grupta EKKSAĞ ile MFUTÖN ve MFUTSAĞ arasında pozitif ilişki bulundu (r=0,429, p=0,002; r=0,354, p=0,010). Genç grupta APİ-6 SAĞ ile MFUTSAĞ ve MFUTSOL arasında negatif ilişki bulundu (r=-0,320, p=0,021; r=-0,302, p=0,030).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of this study was to investigate the changes in muscle strength, foot posture index and balance in young adults and elderly and to examine the relationship between muscle strength and foot posture index and balance. Material and Methods: In study, young adult group included 52 volunteers from Trakya University, Institute of Health Science, Physiotherapy and Rehabilitation students, elderly group included 53 volunteers residing in Şarköy and its villages. In addition to demographic information, fall and disease history of all participants, foot posture assessed with Foot Posture Index (FPI-6), muscle strength with Handgrip Strength (HGS), static balance with Single Leg Stance Test (SLST – RIGHT and LEFT), dynamic balance with Modified Functional Reach Test (MFRT). Results: The average age of the young group was 21,83 ± 1,823 and elderly group was 69,04 ± 5,313. No differences found between the groups in terms of gender (p=0,680), but statistical differences were found in weight, height and body mass index (p0.05). In the young group, positive correlations were found between HGSRIGHT with MFRTFRONT and MFRTRIGHT (r=0,429, p=0,002; r=0,354, p=0,010). Negative correlations were found between FPI-6RIGHT with MFRTRIGHT and MFRTLEFT (r=-0,320, p=0,021; r=-0,302, p=0,030).