Üniversite öğrencilerinde internet kullanım sıklığı ile depresif belirtiler ve öfke düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The evaluation of associations between internet use and depressif symptoms and anger levels in university students
- Tez No: 693943
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmelerle beraber internet kullanımı da yaygın hale gelmektedir. İnternet ile beraber insanlar talep ettikleri bilgilere hızlı bir şekilde erişebilmekte ve tüm dünyada elektronik posta aracılığıyla iletişim olanaklı hale gelmektedir. Gereğinden fazla internet kullanımıyla kişilerin ruhsal yapıları negatif etki görmektedir. Bu etkilerden birisi olan depresyon, internet bağımlılığında sebep ve sonuç niteliğindedir. Kişilerde gözlemlenen negatif duyguların en mühimlerinden bir tanesi de mevcut toplumsal durum doğrultusunda, kişilerdeki öfke seviyeleri ve öfke ifade stilidir. Öfke davranışının azalması, yok edilmesi için çözüm arayışında olan, öfkenin kontrol edilebilmesi gerektiğine inanan, terapilerle öfkeyi yenmeyi amaçlayan kişiler olsa da öfke hissinin, gündelik hayatta sanılanın tersine hayli faal bir rolü olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki Üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem ise evrenden seçkisiz yolla seçilen araştırmaya katılmaya gönüllü 150 kişiden oluşturmuştur. Veri toplama süreci online platformlar aracılığıyla yapılmıştır. Veri toplama araçlarında ise Young (1996) tarafından geliştirilen ve Bayraktar (2001)'in araştırması esnasında Türkçeye uyarlanan İnternet Bağımlılık Ölçeği, Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması Hisli (1998) tarafından yapılmış Beck Depresyon Envanteri ve 1983'te Spielberger, Jacobs, Russell ve Crane tarafından geliştirilmiş ve Özer (1994) tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 22.0 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın esas amacı çerçevesinde gerçekleştirilen internet bağımlılığı, depresif belirtiler ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişki analizi sonrasında internet bağımlılığı ile depresif belirtiler, sürekli öfke, içte tutulan öfke ve dışta tutulan öfke düzeyleri arasında pozitif yönlü, öfke kontrolü arasında negatif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Depresif belirtiler ile de sürekli öfke, içte tutulan öfke ve dışta tutulan öfke düzeyleri arasında pozitif yönlü, öfke kontrolü arasında negatif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developments in technology, the use of the internet is also becoming widespread. With the Internet, people can quickly access the information they request, and communication through e-mail becomes possible all over the world. People's mental structures are negatively affected by excessive use of the Internet. Depression, one of these effects, is a cause and effect in internet addiction. One of the most important negative emotions observed in people is anger levels and anger expression style in line with the current social situation. Although there are people who seek solutions for the reduction and elimination of anger behavior, who believe that anger should be controlled, and who aim to overcome anger with therapies, it is thought that the feeling of anger has a very active role in daily life, contrary to popular belief. The universe of the research consists of university students in Turkey. The sample consisted of 150 volunteers who were selected randomly from the population to participate in the research. Data collection process was done through online platforms. In the data collection tools, Internet Addiction Scale developed by Young (1996) and adapted to Turkish during Bayraktar's (2001) research, Beck Depression Inventory whose Turkish validity and reliability study was conducted by Hisli (1998) and Spielberger, Jacobs, Russell and Crane in 1983. The Trait Anger and Anger Expression Style Scale, which was developed in 1999 and adapted into Turkish by Özer (1994), was used. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS 22.0 Statistics package program was used for statistical analysis. After the relationship analysis between internet addiction, depressive symptoms and anger expression styles, which was carried out within the framework of the main purpose of the research, it was determined that there was a positive relationship between internet addiction and depressive symptoms, trait anger, anger-in and anger-out levels, and a negative relationship between anger control. It has been determined that there is a positive relationship between depressive symptoms and trait anger, anger-in and anger-out, and a negative relationship between anger control.