Egzersiz yapmanın genç yetişkinlerde Ortoreksiya Nervoza eğilimi ve beden memnuniyetine yönelik tutumlarıyla ilişkisi
- Tez No: 693948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP ÇAPRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Egzersiz ile ilgili tanımlamalar yaşam koşulları ve yaşam koşullarının getirdiği hareketsizlik sebebiyle gittikçe önemi artan başlıklar haline gelmiştir. Egzersiz bireyin planlı olarak gerçekleştirdiği, fiziksel uygunluğun öğelerini geliştirmeye ve korumaya yönelik olarak yaptığı tekrarlayıcı vücut hareketi olarak ifade edilmektedir. Ortoreksiya Nervoza, sağlıklı yiyeceğin tüketilmesi ile ilgili patolojik saplantı halini tanımlamaktadır. Bu araştırmada Ortoreksiya Nervoza eğilimi ile beden memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul ili Beşiktaş İlçesinde yaşayan 18-35 yaş arasındaki 352 genç yetişkin katıldı. Çalışmada ORTO-11 ve Beden Memnuniyeti Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların %40,90'ı hiç egzersiz yapmamaktadır. Haftada bir gün egzersiz yapanların oranı %17,33 iken iki gün egzersiz yapanların oranı %14,77'dir. Düşük Ortoreksiya Nervoza düzeyine sahip olan katılımcıların %41,43'ü hiç egzersiz yapmazken, %15,41'i haftada bir, %16,09'u haftada iki ve %27,05'i haftada en az üç defa egzersiz yapmaktadır. Ortoreksiya Nervoza düzeyi düşük olan bireylerin beden memnuniyetlerinin anlamlı derecede daha düşük olduğu görülmüştür. Bireylerin Ortoreksiya Nervoza düzeyleri ile haftalık egzersiz düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Definitions of exercise have become increasingly important topics due to living conditions and the inactivity brought about by living conditions. Exercise expressed as repetitive body movements which are planned individually, and are designed to develop and maintain elements of physical fitness. Orthorexia nervozsa is defined as obsession with consuming healthy food. The aim of this study was to examine the relationship between orthorexia nervosa tendency and body satisfaction. 352 young adults between the ages of 18 and 35 who live in Besiktas district of Istanbul province participated in the study. Ortho-11 and Body Satisfaction Scale were used in this study. 40.90% of participants do not exercise at all. While the rate of those who exercise once a week is 17,33%, the rate of those who exercise twice a week is 14,77%. While 41,43% of the participants with low levels of Orthorexia Nervosa do not exercise at all, 15,41% exercise once a week, 16,09% twice a week, and 27,05% exercise at least three times a week. It has been observed that the body satisfaction of individuals with low Orthorexia Nervosa level is significantly lower. A positive and significant relationship was found between Orthorexia Nervosa levels and weekly exercise levels of individuals.