Sağlık kurumlarında çevreye duyarlı politikalar: Yeşil hastane örnekleri
Environmental sensitive policies in health institutions: Examples of green hospitals
  1. Tez No: 693972
  2. Yazar: VEYSEL BAYTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN ÇETİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gelişen ve değişen dünya yerel ve küresel çapta, 20. yüzyılın yarısından günümüze kadar hızlı nüfus artışı, aşırı kentleşme, aşırı doğal kaynak kullanımına bağlı olarak çok çeşitli çevre sorunlarıyla yüzleşmektedir. Her geçen gün dünyanın gündemine yerleşen bu sorunların çözümü ve azalan kaynakların gelecek kuşaklara aktarılma çabaları yeşil yapı hareketini ortaya çıkarmıştır. Modern sağlık kurumlarında ortaya çıkan aşırı atık üretimi, aşırı enerji tüketimi ve kaynakların aşırı kullanımı ise;“yeşil hastane”terimiyle karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda sağlık kurumlarının çevre sorunlarını artırır nitelikteki problemlere çözümü ve çevreye daha az zararla hizmet geliştirmesi amaçlanmıştır. Bağlam kapsamında; sağlık kurumlarının yeşil standartlara ne düzeyde uygunluk gösterdiklerini belirlemek amacıyla 1990'lardan itibaren dünya genelinde sağlık hizmetleri için yeşil hastane standartları belirlenerek sertifikalandırma sistemleri geliştirilmiştir. Sağlık kurumlarına ve çevreye sağladığı katkılar incelenerek; yeşil hastane kavramı hakkında bilgi vermek, uygulanabilir yeşil hastane kavramını ortaya koymak aynı zamanda Türkiye'de sağlık sektöründe yeşil kavramına dikkat çekmek çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bununla birlikte çalışmada Türkiye'de ve dünyada; sağlık sektöründe yeşil hastane stratejisinin ne derecede ve nasıl uygulandığına dair farklı ülke örneklerine ve bilgilerine değinilmiştir. Sonuç olarak; yeşil hastane kimliğinin hem özel hem de kamu da artırılması sağlık hizmetlerinin maliyetlerini düşürmekle beraber sağlık hizmetlerinin kalitesini de artırmaktadır. Sağlık sektörünün gerek çevresel gerekse ekonomik açıdan etkileri göz önünde bulundurularak hem sağlık uzmanlarına hem de sağlık hizmetinin üretimi ve sunumunda toplumsal gelişime katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Yeşil uygulamalara ilişkin araştırma ve uygulamaların artırılması toplumun her kesiminde bir farkındalık oluşturmak ile birlikte gerek nitel gerekse nicel yöntemlerin kullanılabileceği uygulamalı alanların çoğaltılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The developing and changing world both locally and globally faces with a wide variety of environmental problems due to tapid population growth, excessive urbanization and excessive use of natural resources from the mid-20th century until nowadays. The solution of these that are on the social agenda topic of the world every each day and the efforts to transfer the decreasing resources to the next generations have revealed the green building movement. Excessive waste generation, excessive energy consumption and excessive use of resources that occur in modern healthcare institutions; which appears with the term“green hospital”. In this sense, it is aimed that health institutions will solve that increasing environmental problems in order to compensate for their environmental issues and develop services with less damage to the environment. In the scope of the context; aim of determine the extent to which health institutions comply with green standards, certification systems have been developed by determining green hospital standards for health services worldwide since the 1990s. By examining its contributions to health institutions and the environment; to provide information about green hospital concepts, feasible green hospital concepts put forward; at the same time drawing attention on the concept of green to the health sector in Turkey is the objective of the study. However, studies are mentioned in Turkey and in the world; to what extent and how the green hospital strategy is implemented in the health sector, different country examples and information. As a result; increasing the green hospital identity in both private and public sectors not only reduces the costs of health care services, but also increases the quality of health services. Considering the environmental and economic effects of the health sector, it is thought that it will contribute to both health professionals and social development in the production and delivery of health services. It is necessary to increase the research and applications related to green practices, to raise awareness in every part of the society, and to increase the applied areas where both qualitative and quantitative methods can be used.