Üniversite öğrencilerinin gelişmeleri kaçırma korkularının, olumsuz değerlendirilme korkusu ve bilişsel tamamlanma ihtiyacı ile ilişkisi
The relationship between üniversity students' fear of missing out, fear of negative evaluation and need for cognitive close
- Tez No: 693992
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TAŞTAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; üniversite öğrencilerinin gelişmeleri kaçırma korkularının, olumsuz değerlendirilme korkusu ve bilişsel tamamlanma ihtiyacı ile ilişkisini incelemektir. Bununla birlikte gelişmeleri kaçırma korkusunun demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi de araştırmanın amaçlarındadır. Araştırmanın çalışma grubunu 318 kadın ve 202 erkek üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği ve Tamamlanma İhtiyacı Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmış ve istatiksel analiz yöntemlerinden bağımsız gruplar t-Testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; erkek ve kadın katılımcıların gelişmeleri kaçırma korkusu açısından karşılaştırılması için yapılan t-Testi sonucunda gelişmeleri kaçırma korkusunun cinsiyete göre anlamlı bir fark gösterdiği bulunmuştur. Buradan hareketle gelişmeleri kaçırma korkusunun kadın ve erkek olma durumuna göre değişiklik gösterdiği söylenebilir. Ancak gelişmeleri kaçırma korkusunun yaşa ve algılanan sosyo-ekonomik düzeye göre anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı görülmektedir. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin gelişmeleri kaçırma korkuları arttıkça öğrencilerin olumsuz değerlendirilme korkularında ve bilişsel tamamlanma ihtiyaçlarında da artış gözlenmiştir. Aynı zamanda olumsuz değerlendirilme korkusu ve bilişsel tamamlanma ihtiyacı arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümde ise araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relations between university students' fear of missing out, fear of negative evalution and need for cognitive close. The working of the research group consists of 318 female and 202 male participants who randomly selected studying at university in the academic year 2020-2021. Personal Information Form, Fear of Missing out Scale, Fear of Negative Evalution Scale and Need for Clousure Scale- short were used in the study as the data collection tool. The pocket program SPSS 26.0 is used in the data analysis and from statistical analysis methods independent groups t-Test, analysis of variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and multiple regression were used. Acording to results of the analysis; as a result of the t-Test conducted to compare male and female participants in terms of their level of fear of missing out, it was found that fear of missing out showed a significant difference according to gender. However, it seems that fear of missing out according to age and according to their perceived socio-economic level doesn't differ significantly. As a result of the research, it was found that as the level of fear of missing out increases, the level of fear of negative evaluation and the level of need for cognitive close also increases in university student. At the same time a low level significant relationship was found out between the fear of negative evalution and the need for cognitive close.