Uluslararası ceza mahkemesi ve Afrika davaları
International criminal court and African cases
- Tez No: 693993
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kurulması ile birlikte mahkemenin çalışma alanlarının yıllar içinde ekseri olarak Afrika kıtasına ilişkin olması mahkemenin eleştirilmesine neden olmuştur. Bu bağlamda Afrika ülkeleri de mahkemeye itirazlarda bulunmuş ve hatta topluca çekilme kararı dahi almışlardır. Konu bu yönüyle incelendiğinde Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin neden çoğunlukla Afrika kıtası ile ilgilendiğini sorgulamak gerekmektedir. Dünya üzerinde işlenen çok ağır insan hakları ihlallerinin büyük çoğunluğunun Afrika kıtasında olması teknik olarak mümkün görünmemektedir. Fakat Uluslararası Ceza Mahkemesi adeta Afrika'ya odaklanmış durumdadır. Bu durum Afrika ülkelerinde yaşananlar ile mi ilgilidir yoksa bu ülkeler kolay müdahale edilebilir ülkeler midir? İşte bu çalışmada bu sorulara cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
With the establishment of the international criminal court, working areas of the court were mostly related to the African continent over the years caused that the court was criticized. In this regard, African countries also raised objections to the court and even they took the decision to withdraw collectively. When the subject is examined with this aspect, it is needed to query why the international criminal court mostly concerned with African continent. The majority of gross human rights violations in the world are not technically possible to be in African continent. But the international criminal court is especially focused on Africa. Is this situation related to facts in African countries or are these countries easily justifiable? So; in this study answers of these questions will be searched.