Doğal yetişen bazı bitkilerden suda çözünebilir polisakkaritlerin tespiti ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of water-soluble polysacacharides from some naturally growing plants and determination of their biological activities
  1. Tez No: 694066
  2. Yazar: SULTAN YAZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Bingöl koşullarında doğal olarak yetişen beş farklı bitkinin (Crataegus orientalis, Eremurus spectabilis, Scorzonera latifolia, Rosa canina ve Astragalus brachycalyx) suda çözünebilir polissakkaritlerinin tespiti ve biyolojik aktiviteleri belirlenmiştir. Bitkiler mevsimine göre Bingöl de toplandı, kurutuldu ve suda çözünebilir polissakkaritlerin ekstraksiyonu yapıldı. Ekstraksiyonu yapılan polissakkaritlerin verimi belirlendikten sonra fonksiyonel analizi için FT-IR'ları yapıldı. Biyolojik aktivitelerini belirlemek için antikanser, antioksidan ve antimikrobiyal analizleri yapıldı. Antikanser için SH-SY5Y ve Du-145 hücre hatları kullanıldı. Antioksidan aktivite için DPPH radikali giderme aktivitesi incelendi. Antimikrobiyal aktivite için bir yararlı ve bir patojen maya ile 4 farklı bakteri kullanıldı. FT-IR analizlerine göre çalışılan tüm bitkilerde benzer absorbanslar belirlenmiştir. Antikanser çalışmalarında tüm bitkilerin polissakkaritleri her iki hücre hattında da önemli olumlu etkiler göstermiştir. Çalışılan tüm polissakkraitlerin DPPH radikali giderme aktiviteleri konsantrasyona bağlı olarak değişimler göstermiştir. Antimikrobiyal aktivite olarak polissakkaritlerin etkileri kontrol ile karşılaştırıldığında nispeten önemsiz olarak tespit edilmiştir. Tüm bu sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde suda çözünebilir polissakkaritlerin biyolojik aktivitelerinin özelliklede antikanser aktivetisinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination and biological activities of water-soluble polysaccharides of five different plants (Crataegus orientalis, Eremurus spectabilis, Scorzonera latifolia, Rosa canina and Astragalus brachycalyx) naturally grown in Bingöl conditions were determined. Plants were harvested in Bingöl according to the season, dried and watersoluble polysaccharides were extracted. After determining the yield of the extracted polysaccharides, FTIRs were performed for functional analysis. Anticancer, antioxidant and antimicrobial analyzes were performed to determine their biological activities. Cell lines SH-SY5Y and Du-145 were used for anticancer. DPPH radical scavenging activity was performed for antioxidant activity. One beneficial and one pathogenic yeast and 4 different bacteria were used for antimicrobial activity. According to FTIR analysis, similar absorbances were determined in all plants studied. In anticancer studies, the polysaccharides of all plants showed significant posie effects in both cell lines. The DPPH radical scavenging activities of all studied polysaccharides showed variation depending on the concentration. The effects of polysaccharides as antimicrobial activity were found to be relatively insignificant compared to the control. When all these results are evaluated together, it has been determined that the biological activities of watersoluble polysaccharides are high.