Farklı acil sistemlerine göre iskemik inme hastalarında kapı iğne zamanını kısaltan ve uzatan etkenler: Belçika ve Türk modelleri
Factors that shorten or extend door to needle time in ischemic stroke patients based on different emergency systems: Belgian and Turkish models
- Tez No: 694065
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Amaç: İnme dünya çapındaki ölümlerin en sık ikinci nedenidir. İskemik inme tedavisine erken başlamanın mortalite ve morbidite üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu çalışma farklı acil sistemlerinde akut iskemik inme tedavisinde tedavi süresini kısaltan ve uzatan nedenlerin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılan Belçika'dan Antwerp Üniversite Hastanesi (UZA), Saint-Luc Üniversite Hastanesi (UCL), Türkiye'den Akdeniz Üniversitesi Hastanesi (AÜ) ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi (KTÜ) acil servislerine 01.01.2016-31.12.2017 tarihleri iskemik inme ile başvuran hastalar retrospektif olarak incelendi. Dört hastanenin kullanımda olan inme protokolleri oluşturuldu ve özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Stroke is the second leading cause of death worldwide. Early initiation of treatment for ischemic stroke has beneficial effects on mortality and morbidity. This study was conducted to investigate the reasons that shorten or prolong the duration of treatment for acute ischemic stroke in different emergency systems. Materials and Methods: A retrospective review of medical records of patients with acute ischemic stroke who were referred to the Emergency Department of Antwerp University Hospital (UZA) and Cliniques Universitaires Saint-Luc (UCL) in Belgium and also Akdeniz University Hospital (AU) and Karadeniz Technical University Hospital (KTU) in Turkey between 01.01.2016-31.12.2017. The stroke protocols in use at four hospitals were created and their characteristics were examined.