Visuall: A quickly customizable library for jumpstarting visual graph analysis components
Vısuall: Görsel çizge analizi bileşenlerini hızlıca başlatmak için çabuk özelleştirilebilir bir kütüphane
  1. Tez No: 694067
  2. Yazar: YUSUF SAİT CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çizge görselleştirme, ilişkisel verilerin düğümler (nesneler) ve kenarlar (bağlantılar) şeklinde gösterildiği bir bilgi görselleştirme alanıdır. Birçok kişi veya kuruluş, ilişkisel verilerin detaylı analiz ve yorumlanması için çizge görselleştirmeden faydalanır. Çizge görselleştirmede, birincil zorluklar arasında karmaşıklık yönetimi, etkili veritabanı sorgulama ve belirli alanlar için özelleştirme yer alır. Visu\textit{all}, web tabanlı görsel çizge analiz araçları oluşturmak için genel, son derece özelleştirilebilir ve kolayca yapılandırılabilir bir yazılım bileşeni sağlayarak bu sorunları çözmeyi amaçlar. Bu tür görsel analiz bileşenlerinin ihtiyaç duyduğu temel işlevler, çizge öğelerinin düzenini manuel veya otomatik olarak ayarlama, iç içe veya hiyerarşik çizimler için destek, veritabanı veya istemci tarafı verilerinin etkili sorgulanması, ilgilenilen çizge öğelerinin vurgulanması veya ayırt edilmesi, görsellerin ve stillerin özelleştirilmesi, kümeleme, çizge-teorik özelliklerin hesaplanması ve çizge öğelerinin zamana dayalı filtrelenmesini içerir. Visu\textit{all}, hızlı bir başlangıç için tüm bu işlevleri zaten sağlasa da, yazılımın alana özgü ihtiyaçlar için özelleştirilmesi hala kaçınılmazdır. Bu tür yazılım değişiklikleri, sistematik olmama ve kodun orijinal geliştirme ekibi tarafından varsayılan değişmezlerinin yok sayılması nedeniyle ihtilaflara neden olabilir. Bunları önlemek, anlaşılır ve sürdürülebilir özelleştirmeler yapmak için Visu\textit{all} modüler bir mimari sağlar. Ayrıca, sağlanan mimari korunduğu sürece, Visu\textit{all} geliştiricileri ve Visu\textit{all} tabanlı bileşenleri geliştirenler yazılımlarını kolayca doğrudan günceller. Veritabanı sorgularımızı yaklaşık yarım milyon çizge öğesi içeren bir veritabanında test ettik. İstemci tarafındaki operasyonlarımızı da bin civarı çizge öğeye kadar inceledik. Hem istemci tarafında hem de veritabanı işlemlerinde, işlemlerin en fazla birkaç saniye sürdüğünü gözlemliyoruz. Bu gözlemler Visu\textit{all}'un çizge görselleştirmelerin etkileşimli keşfi ve analizi için kullanışlı halde olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Graph visualization is an area of information visualization, where relational data is depicted in the form of nodes (objects) and edges (links). Many people or organizations utilize graph visualization for insightful analysis and interpretation of relational data. In graph visualization, primary challenges include complexity management, efficient database querying, and customization for specific domains. Visu\textit{all} aims to solve these problems by providing a generic, highly customizable, and easily configurable software component for building web-based visual graph analysis tools. Essential functionalities needed by such visual analysis components include manually or automatically setting the layout of graph elements, support for nested or hierarchical drawings, efficient querying of the database or client-side data, emphasizing or highlighting graph elements of interest, customization of visuals and styles, clustering, calculating graph-theoretical properties, and time-based filtering of graph elements. Although Visu\textit{all} provides all these functionalities out of the box for jumpstarting, customization of software for domain-specific needs is still unavoidable. Such software changes might result in complications due to unstructured code and code ignoring the invariants assumed by the original development team. To prevent these and to facilitate easily maintainable customization, Visu\textit{all} provides a modular architecture. Furthermore, the developers straightforwardly upgrade the software so long as the Visu\textit{all} developers and the users developing visual analysis components based on Visu\textit{all} maintain the provided architecture. We tested our database queries on a database that contains about half a million graph elements. We also examined our client-side operations up to a thousand graph elements. In both client-side and database operations, we observe that operations take at most several seconds, making Visu\textit{all} convenient for interactive exploration and analysis of networks.