Peyzaj değeri olan bazı su üstü köklü makrofitlerinkültürel çoğaltma olanaklarının araştırılması
Research on the cultivation opportunities of some emergentmacrophytes with landscape value
- Tez No: 824707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUTKU AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde peyzaj düzenlemelerinde su ve su bitkilerinin kullanımı gittikçe artmakta olup, bu bitkilerin hem işlevsel hem de estetik kullanımına önem verilmeye başlanmıştır. Ancak, özellikle su bitkileri ile ilgili yapılan peyzaj uygulamalarına bakıldığında, bu bitkilerin suyu temizleme gücünün fazla dikkate alınmadığı görülmektedir. Peyzaj uygulamalarında kullanılan bitkilerin daha çok estetik değeri dikkate alınıp, kolay temin edilebilirliği ön planda tutulmaktadır. Bu araştırmayla suda yetişen makrofitlerin doğal ortamları dışında kullanım olanaklarını araştırarak bilimsel literatüre katkıda bulunmak ve bu türlerin peyzaj uygulamalarında hem estetik hem de fonksiyonel amaçlı kullanımını sağlamak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı gel-git zonunda tespit edilmiş olan ve estetik değeri olan bazı makrofitler doğal ortamları dışında yetiştirilmek hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, öncelikle arazide gözlem yapılmış ve 10 adet bitki türüne ait üretim örnekleri toplanmıştır. Araştırma kapsamında bu bitkiler öncelikle iklim odalarında üretilmiş, daha sonra ise dış ortamda yetiştirilmiştir. Üretimi yapılan bitki türlerinden beşi dış mekanda saksı ortamında yetişmeyi başarmıştır. Gelecek çalışmalarda, araştırma sonucunda belirlenen ve su kenarında yetişebilen doğal bitki türlerinin su temizleme kapasitelerini de araştırmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent landscape designs, the use of aquatic plants is increasing, and both functional and aesthetic aspects of these plants are being emphasized. When looking at the landscape practices involving aquatic plants, however, their water cleansing capacities are often not given enough consideration. The selection of plants used in landscape practices tends to prioritize their aesthetic value and easy availability. This study aims to contribute to the scientific literature by exploring the cultivation opportunities of macrophytes growing in water beyond their native habitats and to promote their use in landscape practices for both aesthetic and functional purposes. For this purpose, some macrophytes with aesthetic value, identified in the tidal zone of the Manyas Bird Sanctuary National Park, have been targeted for cultivation outside their natural environments. Initially, field observations were conducted, and samples of 10 plant species were collected. These plants were first cultivated in a climate-controlled environment and then grown in an outdoor environment. Among the species produced, five have successfully thrived in potted outdoor conditions. In future studies, the research will also investigate the water clarification capacities of the identified native plants species that grow in water.