From antiquarianism to urban archaeology: Transformation of research on 'old' Istanbul throughout the nineteenth century
Eskiçağcılık'tan kentsel arkeoloji'ye: Ondokuzuncu yüzyılda 'eski' İstanbul çalışmalarının dönüşümü
  1. Tez No: 694080
  2. Yazar: FİRUZAN MELİKE SÜMERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
Bu tez ondokuzuncu yüzyılda bir 'eskiçağcı' (antiquarian) bilgi nesnesi olarak 'eski' İstanbul etrafında bir araya gelen entelektüeller ağını inceler. Burada incelenen ağın aktörleri farklı geçmişlerden gelen, değişik kurumlara bağlı olan ve İstanbul'un uzun geçmişini özellikle Osmanlı öncesi (Bizans) dönemini ve fiziksel kalıntılarını inceleyen araştırmacılardır. Çalışma, aktörlerini bu kalıntılarla ilişkilerinin yoğunluğuna göre çözümler ve yeri geldiğinde bu yoğunluk onları ağın içindeki merkezler haline getirir. Kentin Bizans dokusu söz konusu olduğunda, bu merkezlerde çoğunlukla, şehrin geçmişi ile yakından ilgili çalışmalar yapan, kitaplar yazan, projeler yürüten Patrik Kōnstantios I (1770-1859) Skarlatos Byzantios (1797-1878), Alexander G. Paspatēs (1814-1891), Dersaadet Rum Cemiyet-i Edebiyesi (Helen Filoloji Derneği – Rum Sillogosu) gibi 'kentsel eskiçağcı' (urban antiquarian) Rum-Ortodoks entelektüeller ve kurumlar bulunmaktadır. Bu tez kapsamında, 'Eski' İstanbul, kendisi ile o ya da bu şekilde ilintili başka başka aktörler arasında ilişkiler kuran bir bilgi nesnesidir. Bu nesnenin temsilleri, kentin tarihi fiziksel dokusu hakkındaki bilginin birikimi ile ortaya çıkmış ve kitap, dergi, harita ve çizim gibi çeşitli somut formlar almıştır. Bu temsillerin ve onları çevreleyen ağın yakın bir incelemeye tutulması ile, bu tez, ondokuzuncu yüzyılda İstanbul'un tarihsel fiziksel bağlamı hakkındaki bilginin 'kentsel eskiçağcı' (urban antiquarianisms) bir literatürden 'kentsel arkeoloji' projelerine dönüşümünü inceler.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a study of a nineteenth-century intellectual network gathered around the agency of 'old' Constantinople as an object of antiquarian knowledge. The actors of the network are intellectuals from different backgrounds and institutions who have extensively studied different features of the long-term history of Constantinople with a particular focus on its pre-Ottoman (Byzantine) past and its physical remnants. The study deciphers its actors in relation to the intensity of their relationship with these remnants, which materialize as hubs of the network. When it comes to the study of the material past of the Byzantine layer of Constantinople, these hubs are mostly occupied by Greek-Orthodox intellectuals and institutions which published books and conducted research projects thanks to their close engagement with the urban antiquarian history of Constantinople, such as Patriarch Kōnstantios I (1770-1859), Skarlatos Byzantios (1797-1878), Alexander G. Paspatēs (1814-1891) and the Greek Literary Society of Constantinople (the Syllogos). 'Old' Constantinople in this dissertation is an object of knowledge in itself that creates links between various actors that were one way or another engaged with that object. The representation of this object is formed through the accumulation of knowledge on the historical urban material context and its emergence in different solid forms, such as books, journals, maps, illustrations and the like. Through close scrutiny of these representations, and the network that surround them, the thesis investigates the transformation of the knowledge on the historical material context of Constantinople from 'urban antiquarianism' to 'urban archaeology throughout the nineteenth century.