Etil pirüvatın noninvaziv ard bacak iskemi-reperfüzyonuna bağlı iskelet kası ve uzak organ hasarı üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of ethyl pyruvate on skelatal muscle and remote organs injury due to the noninvasive hindlimb ischemia-reperfusion
- Tez No: 694081
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Alt-ekstremitede görülen iskemi-reperfüzyon (İ-R)'a bağlı rabdomiyoliz bazı cerrahi vakalarda gelişebilen patolojik bir durumdur. Etil pirüvatın (EP), İ-R hasarına karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Çalışmamızın amacı; EP'nin alt-ekstremitede İ-R ile oluşan lokal ve uzak organ hasarı üzerine etkinliğini farelerin alt bacağında İ-R modeliyle gastroknemius kasında, uzak organ olarak akciğer ve böbrekte histopatolojik olarak incelemekti. Çalışmada, 28 (4 grup; n=7) adet C57BL/6 erkek fare kullanıldı. İ-R modeli (3 saat iskemi-3 saat reperfüzyon) bilateral turnikenin farelerin kalça eklemi üzerine yerleştirilmesiyle oluşturuldu. Deney gruplarından birine iskemiden 15 dakika önce (Grup-3) diğerine ise reperfüzyon başlangıcında (Grup-4) 150 mg/kg EP intraperitoneal yolla uygulandı. Akciğer, böbrek ve gastrokinemius kası dokuları histopatolojik açıdan incelendi. Kas: H-E; Grup-3 dokuları incelendiğinde, Grup-2'ye kıyasla az miktarda miyofibriler disorganizasyon ve dejenerasyon gözlenirken, Grup-4 dokularında Grup-3'e nazaran miyofibriler disorganizasyon ve dejenerasyonun daha az olduğu saptandı. TUNEL; Grup-4 dokularında Grup-3 dokularına kıyasla daha az TUNEL-pozitif hücre sayıldı. Akciğer: H-E; Grup-3 dokularında hafif düzeyde mononükleer hücre infiltrasyonu, Grup-4'e ait akciğer dokularında ise bronşiyoler submukozada seyrek olarak mononükleer hücreler görülmekte olup Grup-1'e benzerlik gösterdiği tespit edildi. TUNEL; Grup-4 dokularında Grup-3 dokularına kıyasla daha az TUNEL-pozitif hücre sayıldı. Böbrek: Grup-3 dokularında eritrosit ekstravazsyonu ve tübüler dilatasyon olduğu, Grup-4 dokularında ise tübüler dilatasyon ile eritrosit ekstravazasyonu görülmekle birlikte, EP'nin koruyucu etkisinin reperfüzyon başlangıcında verilmesinin daha etkiliği olduğu saptandı. TUNEL; Grup-4 dokularında Grup-3 dokularına kıyasla daha az TUNEL-pozitif hücre sayıldı. Bu çalışma sonucunda; İ-R hasarına karşı, EP'nin veriliş zamanına bağlı olarak değişen koruyucu etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Rhabdomyolysis due to ischemia-reperfusion(I-R) in the lower extremity is a pathological condition that can develop in some surgical cases. Ethyl pyruvate(EP) has been shown to have a protective and therapeutic effect against I-R injury by studies. The objective of our study was to evaluate histologically the effect of EP on local and remote organ injury resulting from the I-R in the lower extremity. In this study, 28(4 group; n=7) C57BL/6 male mice were used. The I-R model [ischemia(3h)-reperfusion(3h)] was performed by placing the bilateral tourniquet on the hip-joint of the mice. One of the experimental groups was administered 150 mg/kg EP intraperitoneally 15 minutes before ischemia(Grup-3) and the other at the onset of reperfusion(Grup-4). Lung, kidney and gastrocnemius muscle tissues were examined histopathologically. Muscle: H-E;when Group-3 tissues were examined, a small amount of myofibrillary disorganization and degeneration was observed compared to Group-2, while Group-4 tissues showed less myofibrillary disorganization and degeneration than Group-3. TUNNEL;less TUNEL-positive cells were counted in Group-4 tissues compared to Group-3 tissues. Lung: H-E;mild mononuclear cell infiltration was seen in Group-3 tissues. Mononuclear cells in the bronchiolar submucosa were less seen in the lung tissues of Group-4, and it was found to be similar to Group-1. TUNEL;less TUNEL-positive cells were counted in Group-4 tissues compared to Group-3 tissues. Kidney: H-E;Erythrocyte extravasation and tubular dilatation in the tissues of the Grup-3, tubular dilatation and erythrocyte extravasation were observed in some places in the tissues of the Grup-4. But when compared, it was found that the protective effect of EP was more effective at the beginning of reperfusion. TUNEL;less TUNEL-positive cells were counted in Group-4 tissues compared to Group-3 tissues. As a result of this study;EP has a protective effect on I-R injury that varies depending on the time of administration.