Tokat ilindeki bazı Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı lohusaların doğum sonrası dönemde destek gereksinimleri ve aldıkları destek ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between postpartum support needs of postpartum patienst registered to some family HEALTH centers in tokat province and their support and quality of life
  1. Tez No: 694100
  2. Yazar: NADİDE BEYZA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNDÜ BATKIN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma ile doğum sonrası dönemde lohusaların destek gereksinimleri ve aldıkları destek ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi planlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı - kesitsel bir çalışma olarak Tokat İl Merkezi'ndeki bazı Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) 15 Kasım 2020 / 30 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Örneklem bu ASM'lere kayıtlı 270 lohusadan oluşmuştur. Çalışmanın verileri“Tanıtım ve Değerlendirme Formu”,“Doğum Sonrası Destek Ölçeği (DSDÖ)”ve“Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği (DSYKÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında veri dağılımına uygun olarak One-Way ANOVA, Kruskal Wallis veya Independent Samples test ya da Mann Whitney U analizleri kullanılmıştır. Ayrıca pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p≤0.05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Lohusaların DSDÖ ihtiyacın önemi alt boyut puan ortalaması 122.24±49.51, alınan destek alt boyutu puan ortalaması 140.54±43.57 olarak bulunmuştur. DSYKÖ puan ortalaması 23.51±3.25'dir.
Özet (Çeviri)
With this study, it was planned to determine the support needs of puerperant women in the postpartum period and the relationship between the support they received and their quality of life. The research was conducted as a descriptive cross-sectional study in some Family Health Center's in Tokat City Center between 15 November 2020 / 30 April 2021. The sample consisted of 270 puerperant women registered to these Family Health Center's. The data of the study were collected using the“Introduction and Evaluation Form”,“Postpartum Support Scale (PSQ)”and“Postpartum Quality of Life Scale (MPP-QOL)”. The obtained data were evaluated using the IBM SPSS 22.0 program. While evaluating the findings obtained in the study, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis or Independent Samples test or Mann Whitney U analyzes were used in the comparison of quantitative data, in addition to descriptive statistical methods, in accordance with the data distribution. In addition, pearson correlation analysis was performed. The results were evaluated at the 95% confidence interval and the significance level was p≤0.05. The mean score of the PSQ sub-dimension of the importance of the need for postpartum women was 122.24±49.51, and the mean score of the support sub-dimension was 140.54±43.57. The mean MPP-QOL score was 23.51±3.25.