Türkiye'de siyasal parti ve hükümet programlarında sosyal devlet
Social state in political party and government programs in Turkey
- Tez No: 694105
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Political Science, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Devlet kavramının toplumlara karşı rol ve sorumlulukları zamana ve ideolojiye göre değişip dönüşür. Sosyal devlet kavramı da on dokuzuncu yüzyılda insanlığın zorlu deneyimleri neticesinde ortaya çıkmıştır. Yaşanan mali ve sosyal krizler sonrasında bireyin araç olmaktan çıkıp amaç haline gelmesi ile hukuk devleti, insan onuru, eşitlik, adalet gibi kavramların ön plana çıkması açısından sosyal devlet anlayışı oldukça önemlidir. Türk toplumu yapısı itibariyle daima güçsüzün yanında bir tutum sergilese de anayasal açıdan sosyal devletle tanışılması 1960'lı yılları bulmuştur. İlk kez 1961 anayasasında yer alan sosyal devlet ilkesi sosyal haklar, demokrasi, toplum refahı gibi konulara katkıları göz ardı edilemez. Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümet ve siyasal parti programlarında sosyal devlet politikası incelenmiştir. Birinci bölümde sosyal devlet kavramı, ilkeleri ve gerek dünyada gerekse Türkiye'deki gelişim süreçleri incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de siyasal parti programlarında sosyal devlet ilkesinin yeri ve Türk politikasına etkisi incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise sosyal politikanın hükümet programlarında işlenişi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The roles and responsibilities of the concept of state towards societies change according to time and ideology. The concept of social state emerged as a result of the difficult experiences of humanity in the nineteenth century. After the financial and social crises, the concept of the social state becomes very important in terms of the fact that the individual becomes a goal rather than a tool and the concepts such as rule of law, human dignity, equality and justice come to the fore. Although Turkish society has always taken an attitude beside the weak in terms of its structure, it was in the 1960s to meet the social state in a constitutional sense. The contributions of the social state principle, which was included in the 1961 Constitution for the first time, to social rights, democracy and social welfare cannot be ignored. In this thesis work, social state policy in the Republic of Turkey's government and political party programs were examined. In the first part, the concept of the principles and requirements development process in the world and Turkey were examined. In the second part, the welfare state in place of the political parties in Turkey and its influence on Turkish policy programs have been examined. In the third and last part, the processing of social policy in government programs is discussed.