Meslek liselerine devam eden öğrencilerin akran zorbalığı ve sosyal becerileri arasındaki ilişki: Konya örneği
Relationship between peer bullying and social skills of students continuing to vocational hi̇gh schools: Konya case
- Tez No: 694109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın amacı: meslek lisesine devam eden öğrencilerin akran zorbalığı ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin katılımcıların demografik özelliklerine göre değerlendirilmesidir. Araştırma evrenini, Konya ilinde oturan meslek lisesine devam eden öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit rastgele örneklem yöntemi ile oluşturulmuştur. Araştırma, Ocak 2021 tarihinde başlayıp, Haziran 2021 tarihinde tamamlanmıştır. Araştırmada akran ilişkilerinde zorba-mağduru belirlemek için Ergen Akran İlişkileri Zorba- Kurban Formu katılımcıların sosyal ilişkilerini ölçmek için Sosyal Beceri envanterinin“Sosyal Duyarlılık ve Duygusal Kontrol”alt boyutları kullanılmıştır. Ergen akran ilişkileri zorba ve ergen akran ilişkileri mağdur formunun demografik özelliklere göre değişim gösterip göstermediği parametrik olmayan testlerden Kruskal-Wallis testi ve Mann Whitney U testi ile belirlenmiştir. Sosyal becerinin demografik özelliklere göre değişim gösterip göstermediği tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve iki bağımsız örnek t testi tercih edilmiştir. İlişkilerin belirlenmesinde pearson corelasyon katsayısından yararlanılmıştır. Ergen akran ilişkileri zorba ile ergen akran ilişkileri kurban ve ergen akran ilişkileri zorba ile ergen ilişkileri genel arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Benzer şekilde ergen akran ilişkileri kurban ve ergen akran ilişkileri genel toplam arasında da pozitif yönlü güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Ergen akran ilişkileri zorba ile sosyal beceri arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmanın Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalarına kaynaklık edeceği ve öğrencilere akran zorbalığı eğitim programlarının düzenlemesine katkıda bulunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between peer bullying and social skill levels of vocational high school students and to evaluate these variables according to the demographic characteristics of the participants. The population of the research consists of students who attend vocational high school living in Konya. The sample of the study was formed by simple random sampling method. The research started in January 2021 and was completed in June 2021. In the research,“Social Sensitivity and Emotional Control”sub-dimensions of the Social Skills inventory were used to measure the social relations of the participants in the Adolescent Peer Relationship Bully-Victim Form to identify the bully-victim in peer relations. Whether the adolescent peer relationships bully and the adolescent peer relationships victim form changed according to demographic characteristics was determined by the non-parametric Kruskal-Wallis test and Mann Whitney U test. One-way analysis of variance (ANOVA) and two independent sample t-tests were used to determine whether social skills changed according to demographic characteristics. Pearson correlation coefficient was used to determine the relationships. A positive relationship was found between adolescent peer relationships bully and adolescent peer relationships victim and adolescent peer relationships bully and adolescent relationships in general. Similarly, there is a strong positive relationship between the adolescent peer relations victim and the adolescent peer relations grand total. There is a weak negative relationship between adolescent peer relations bully and social skills. It is foreseen that this study will be a source for the studies of the Ministry of National Education and contribute to the regulation of peer bullying education programs for students.