Using mindfulness to support children's social and emotional learning in a kindergarten: A teacher's perspective
Çocuklarda sosyal duygusal öğrenmeyi desteklemek için bilinçli farkındalığı kullanmak: Bir öğretmenin bakış açısı
- Tez No: 694120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÖL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, öğretmenin bakış açısından çocukların Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ) becerilerini geliştirmek için bir anaokulu sınıfında bilinçli farkındalık uygulamalarının nasıl kullanıldığını anlamayı amaçlamaktadır. Özellikle, öğretmenin bilinçli farkındalığın çocukların SEL becerilerini, akademik becerilerini ve sınıf ortamını geliştirmelerine ne kadar yardımcı olduğuna ilişkin bakış açısını anlamak amaçlanmaktadır. Çalışma, İstanbul'daki bir özel okulun anaokulu sınıfında tek bir vaka çalışması olarak gerçekleştirildi. Araştırmaya 5-6 yaşları arasındaki 12 çocuk ve öğretmenleri katıldı. Veri seti olarak sınıf gözlemleri, öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler, ders planları ve çocukların eserleri kullanımış, ve veri, tematik içerik analizi yoluyla analiz edilmıştir. Analiz sonucunda üç tema ortaya çıkmıştır: öğretmen için bilinçli farkındalık, çocuklar için bilinçli farkındalık (SDÖ) ve engelleyici kontrol becerileri. Verilerin analizi sırasında, öğretmenin, bilinçli farkındalık uygulamalarının faydalarını akademik becerilerle değil, özellikle engelleyici kontrole bağlayarak kavramsallaştırdığı ortaya çıkmıştır. Sonuçlar, öğretmenin, bilinçli farkındalığın kendisi için ve çocukların SDÖ becerileri, engelleyici kontrol becerileri ve sınıf iklimi açısından iyi olduğuna inandığını göstermektedir. Türkiye'de bir anaokulunda SDÖ programlarını desteklemek için bilinçli farkındalığın kullanımıyla ilgili yapılan ilk nitel çalışmalardan biri olan bu çalışma, öğretmenin bilinçli farkındalık programlarını kullanma motivasyonunun önemini ve bunun SDÖ'yü teşvik etmek için nasıl değerli bir araç olduğunu ima ediyor. Bu iki olgunun birlikte nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için daha fazla nitel ve nicel metodolojilerde, çeşitli demografik geçmişlere sahip çocuklar için ve farklı programlarda öğretmenlerle araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand how mindfulness practices are used in a kindergarten classroom as a tool to develop Social Emotional Learning (SEL) competencies of children from the teacher's point of view. Specifically, it is aimed to understand the teacher's perspective on how mindfulness is helpful for children to develop SEL skills, academic skills, and the classroom climate. The study is conducted as an exploratory single case study in a private school's kindergarten classroom in Istanbul. Twelve children who are 5 to 6 years old and their teacher took part in the research. In class observations, semi-structured interviews with the teacher, lesson plans and children's artifacts are used as the data set. The data is analyzed through thematic content analysis. The analysis generated three themes: mindfulness for the teacher, mindfulness for children (SEL) and inhibitory control skills. During the analysis of the data, it continuously surfaced up that the teacher conceptualized mindfulness practices by connecting the benefits not with academic skills but specially to inhibitory control. The results show that the teacher believes that mindfulness is good for herself and for children with regard to their SEL skills, inhibitory control skills as well as the classroom climate. Being one of the first qualitative studies conducted in Turkey about the use of mindfulness to support SEL programs in a kindergarten, the study implies the importance of teacher's motivation of using mindfulness programs and how it is a valuable tool for fostering SEL. It is suggested that more research need to be conducted to better understand how these two phenomena work together in different programs for teachers and children from various demographic backgrounds in qualitative and quantitative methodologies.