Tavuk tantuni üretiminde farklı formülasyonların kullanımının ürünün kalite özellikleri üzerine etkileri
Investigation the effects of the use of different formulations on quality characteristics of the product
  1. Tez No: 694146
  2. Yazar: ŞEYMA NUR ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN TURP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, tavuk tantuni ürününün geleneksel metoda uygun üretimi sonrasında, ambalajlı şekilde satışa sunulması ve daha fazla sayıda tüketiciye sağlıklı koşullarda ulaşması amacına yönelik olarak veri sağlama üzerine kurgulanmıştır. Bu amaçla farklı formlarda sebze katkılarının (kurutulmuş parça katkı, kurutulmuş toz katkı ve taze katkı) tavuk tantuni üretiminde kullanımının ve 4 ºC' de 21 gün depolama süresinin modifiye atmosferde paketleme uygulanan ürünün bazı fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Katkılarda pH ve DPPH analizleri, tantuni örneklerinde kimyasal kompozisyon (nem, yağ, kül ve protein), enerji değeri, pH, tuz, doku profili analizi, renk ölçümü, TBARS analizi, duyusal değerlendirme analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on providing data for the purpose of selling the chicken tantuni product in a packaged form after its production in accordance with the traditional method and reaching more consumers in healthy conditions. For this purpose, the effects of the use of vegetable additives in different forms (dried particle additive, dried powder additive and fresh additive) in chicken tantuni production and the 21 day storage period at 4 ºC on some physical, chemical and sensory properties of the product packaged in modified atmosphere were investigated. pH and DPPH analyzes of additives, proximate composition (moisture, oil, ash and protein), energy value, pH, salt, texture profile analysis, color measurement, TBARS analysis, and sensory evaluation analyzes were performed in tantuni samples.