Tantuni'nin mikrobiyolojik kalitesi
The microbiological quality of tantuni
- Tez No: 303441
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Selçuk Ü, Tantuni'nin mikrobiyolojik kalitesi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2011.Bu çalışmada, Van'da tüketime sunulan tantunilerin mikrobiyolojik kalitesi incelendi. Bu amaçla; 79 adet kırmızı et tantuni (60'ı pişmiş, 19'u çiğ) ve 21 adet tavuk eti tantuni (13'ü pişmiş, 8'i çiğ) olmak üzere, toplam 100 tantuni örneği materyal olarak kullanıldı. Mikrobiyolojik analizlerden Salmonella aranmasında hızlı analiz yöntemi, diğer mikroorganizmaların aranmasında ise rutin analiz yöntemleri kullanıldı. Analiz bulgularına göre; çiğ ve pişmiş kırmızı et tantunilerde aerob mezofil genel canlı, koliform grubu mikroorganizma, E. coli, mikrokok-stafilokok, S. aureus, C. perfringens ve maya-küf ortalama sayıları sırasıyla 5.67 ve 3.98, 2.88 ve 0.21, 0.87 ve
Özet (Çeviri)
Selcuk U, The microbiological quality of tantuni, University of Yuzuncu Yil, Health Science Institute, Department of Food Hygiene and Technology, Master Thesis, Van, 2011.In this study; microbiological quality of tantuni that have been consumed in the province of Van were examined. For this purpose; a total of 100 tantuni samples which 79 of them were red meat tantuni (60 samples were cooked, 19 samples were raw) and 21 of them chicken tantuni (13 samples were cooked, 8 samples were raw) were used as material. Rapid analysis method was used to determine Salmonella spp. For other microorganisms; rutine analysis methods were used. According to analysis findings with regard to aerobic mesophilic organisms, coliform group micro-organisms, E. coli, micrococcus-staphylococcus, S. aureus, C. perfringens and yeast-mould at the samples of raw and cooked red meat tantuni were found to be 5.67 and 3.98, 2.88 and 0.21, 0.87 and