Hayvansal kökenli pişirilmiş tüketime hazır, yarı pişirilmiş ve dondurulmuş gıdalardan listeria monocytogenes 'in izalosyonu ve tanımlanması
  1. Tez No: 28352
  2. Yazar: ARİF SHARİF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE TUNAİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Doktora Tezi HAYVANSAL KÖKENLİ PİŞİRİLMİŞ TÜKETİME HAZIR, YARI PİŞİRİLMİŞ VE DONDURULMUŞ GIDALARDAN Listeria monocytogenes' in İZOLASYONU VE TANIMLANMASI Arif SHARIF Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ânabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nezihe TUNAİL 1993, sayfa: 69 Jüri: Prof.Dr. Nezihe TUNAİL : Prof.Dr. Mehmet ŞABANO?LU. : Prof.Dr. Velittin GÜRCÜN Bu araştırmada hayvansal kökenli gıdalardan daha ziyade pişirilmiş tüketime hazır, yarı pişirilmiş ve dondurulmuş olarak salaşa sunulanlarda Listeria varlığının gösterilmesi ve izole edilen Listeria'nın tür dağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. İzolasyonda ABD'inde standart yöntem olarak geliştirilen USDA (United States Department of Agriculture) yöntemi kullanılmış, zenginleştirilerek ekilen bakterilerin kolonileri diagnostik besiyeri olan LiCI Seftazidim Agar (LCA) plaklanndan seçilmiştir. Saflaştırılan bakteri kültürlerine biyokimyasal testler Rocourt tanı şeması esas alınarak uygulanmıştır. İçlerinde çiğ ve hiçbir işîem görmemiş ürün olarak yalnız kıymanın bulunduğu 22 ayrı gıdayı (söğüş tavuk, köfte, salam, vakum paketli salam, sosis, vakum paketli sosis, kokoreç, kızarmış tavuk, hazır işkembe, ızgara hamburger, söğüş dil, midye tava, ızgara balık, şiş köfte, pastırma, Tantuni, fermente sucuk, çiğ kıyma, çiğ dondurulmuş hamburger, balık, inegöl köfte ve midye) içeren toplam 200 örnekleçalışılmış, bunlardan 86 örnekle Listem pozitif bulunmuş, bir diğer deyiş ile gıdaların % 43 oranıyla Listeria türlerini içerdikleri saptanmıştır. 200 örnekten izole edilen 430 adet Listeria' nın biyokimyasal test sonuçlarına göre tür dağılımı şöyledir; Et ürünlerinde L.rrmnocytogenes % 23.49 (101/430), Linnocua % 58.60 (252/430), L.welshimeri % 14.88 (64/430), Lgmyi% 2.79 (12/430) ve Livanovii % 0.23 (1/430) oranında bulunmuş Lseeligeri M Lmurrayi' ye İse hiçbir gıda türünde rastlanmamıştır. L.ivanovii' nin yalnızca hazır yemek Tantuni'den, yine düşük oranda bulunan L.grayi' rin de sucuk, çiğ kıyma ve Tantuni'den izole edilebildikleri anlaşılmıştır. Et ürünlerinde varlığı oldukça yüksek bulunan L.irmocua ile L. monocytogenes' m ise 17 çeşit ve hemen tamamen aynı tür gıdalardan izole edildikleri dikkat çekmiştir. Gıda çeşitlerinden salam, vakum paketli sosis ile söğüş dil ve pastırma örneklerinde Listeria türlerinden hiçbirinin varlığı gösterilememiştir. L.monocytogenes' in 101 izoiatının serolojik tiplendirmesi Difco ürünü olan Bacto O-Antiserum tip 1, tip 4 ve tip poli (2 ve 3) kullanılarak lam aglutinasyon yöntemi ile yapılmıştır. Yöntem firma prospektüsüne göre uygulanmıştır (Anonymous 1984). İzole edilen 101 adet Lmonocytogenes susunun morfolojik ve biyokimyasal testlerle doğru tanımlandığı serolojik tiplendirme ilede gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Et ürünleri, Listeria monocytogenes, Listeria türleri, USDA- FSIS yöntemi, LiCI seftazidim Agar, UVM1, UVM2 sıvı besiyeri.
Özet (Çeviri)
Xll ABSTRACT Ph. D. Thesis ISOLATION AND IDENTIFICATION OF Listeria monocytogenes FROM COOKED READY-TO-EAT, PS^COOKED AND FROZEN OR CHILLED FOODS BY ANIMAL ORIGIN Arif SHARIF Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor Prof. Dr. Nezihe TUNAİL 1993, Page: 69 Jury: Prof.Dr. Nezihe TUNAİL : Prof.Dr. litehmet ŞABANO?LU, : Prof.Dr. Velittin GÜRGÜN Precooked, serai cooked and frozen foods of animal origin were screened for presence of Listem and species distribution of Listeria isolates was also determined. A standard meffiod which improv ed: by USDA (United States Department of Agriculture) based on eoloni formation on diagnostic LCA plates preenrichment of cultures. Biochemical tests on purified bacterial cultures were carried out according to the Rocourt identification scheme. 200 Samples were screened 22 of which contain only mince meat as raw and semi-processed, sem-cooked and frozen-foods (boiled chicken, köfte, salami, vacum packed salami, sausage, vacum packed sausage, kokoreç, grilled chicken, processed tribe, hairfburger, cold oxtongue, oysters, fish, şiş köfte, pastrami, Tantuni, sucuk, mince meat, frozen hamburger, fish, inegöl köfte and oysters) and86 samples were found Listeria positive that is 43 % of the samples were found to carry Listeria species. Species distribution of 430 Listeria isolated from 200 food samples is as follows; /..monocytogenes 23.49 % (101/430), Linnocua 58.60 % (252/430), Lwelshmeri 14.88 % (64/430), Lgtayi 2.79 % (12/430), and Livanovii 0.23 % (1/430). No Lseeligeri and Lmurmyi were detected in any of the samples. L.ivanovii vsas isolated only from ready meat Tantuni, on the other hand Linnocua and L.nmnocytogenes which are found higher frequency in foods were isolated from 17 same varieties of the samples tested. All the salami, vacuum packed salami, cooked tongue and pastrami samples tested were not found to be contaminated with any Listeria species. 101 isolates of L monocytogenes were seyrotyped by using Difco Bacto O Antisera Type 1, 4 and poly (2 and 3). Slide agglutination method was applied according to manufacturer's guide (Anonymous 1984). Their morphological and biochemical tests identified 101 strains Lmonocytogenes were also confirmed by serological typing. KEY WORDS: Meat products, Listeria monocytogenes, Listeria species, method of USDA-FSIS, LiCI Ceftazidime Agar, UVM1, UVM2 broth.