İnspiratuar kas ısınma protokolünün 12-14 yaş grubu çocuklarda ivmelenme ve maksimal sürat üzerine etkisi
Acute effect of inspiratory muscle warm-up protocol on acceleration and maximal speed of 12-14 age children
  1. Tez No: 694154
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı inspiratuar kas ısınma protokolünün 12-14 yaş grubu çocuklarda ivmelenme ve maksimal sürat üzerine etkisinin araştırılmasıdır. 30 sedanter erkek çocuk (yaş: 12.63±0.89 yıl) çalışmaya katılmıştır. Katılımcılar 4 ayrı uygulamaya (T1, T2, T3, T4) rastgele dahil edilmişlerdir. Her uygulamada ivmelenme (10m, 20m) ve maksimal sürat testleri (30m, 50m) 10'ar dakika ara ile rastgele test edilmiştir. T1 uygulamasında herhangi bir ısınma yapılmadan, T2 uygulamasında genel ısınma ile, T3 uygulamasında placebo inspiratuar kas ısınması ile, T4 uygulamasında ise inspiratuar kas ısınması ile ivmelenme ve sürat testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the inspiratory muscle warm-up protocol on acceleration and maximal speed in children aged 12-14. Thirty sedentary boys (age: 12.63 ± 0.89 years) participated in the study. Participants were randomly included in 4 different trials (T1, T2, T3, T4). Acceleration (10m, 20m) and maximal speed tests (30m, 50m) were randomly tested at 10 minutes intervals in each trial. Acceleration and speed tests were performed without any warm-up in T1 trial, with general warm-up in T2 trial, placebo inspiratory muscle warm-up in T3 trial, and inspiratory muscle warm-up in T4 trial.