KBRN kapsamında acil durumlar için drone ile radyasyon tespit ve ölçüm sistemi
Radiation detection and measurement with drone for emergency situations within CBRN
  1. Tez No: 694182
  2. Yazar: BERK DÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında KBRN Kapsamında Acil Durumlar için Drone ile Radyasyon Tespit ve Ölçüm Sistemi konusu detaylıca araştırılmış, orta boyutlu bir drone ve drone'un taşıyabileceği ağırlıklarda geometrik olarak küçük ve hafif bir yarı iletken dedektörü kullanılmıştır. Dedektörün gerekli elektronik bağlantıları yapılarak uzak veri transferi yapması sağlanmıştır. Yapılan testler sonucunda ortaya bir Drone Radyasyon Dedektörü prototipi çıkmıştır. Araştırma ve çıkan prototip sonucunda bu tarz bir sistemin olası radyasyon kazalarında çalışanların riskli bölgeye girip radyasyona maruz kalmalarının önüne geçerek hem güvenli bölge sınırlarının belirlenmesinde hem de radyoaktif maddenin yer tespitinin yapılmasında kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subject of Radiation Detection and Measurement System with Drone for Emergency Situations Within CBRN was investigated in detail, a medium-sized drone and a geometrically small and light semiconductor detector which can be carried by the drone were used. By making the necessary electronic connections of the detector, remote data transfer was provided. After the necessary tests were taken, a Drone Radiation Detector prototype emerged. As a result of the research and the prototype, it is shown that such a system can be used both in determining the safe zone boundaries and in locating the radioactive material, by preventing the employees from being exposed to radiation by entering the risky area in case of possible radiation accidents.