Sağlık hizmetlerinde çalışan kadınlarda hissedilen cam tavan algısının örgütsel bağlılığa etkisi: Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğünde çalışan kadınlar üzerine bir araştırma
The effect of glass ceiling perceptions of employed women in health services on organizational commitment: A research on women working in Kırıkkale Provincial Health Directorate
- Tez No: 694190
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Dünya'da kadınların istihdamında önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa bile kariyer hedeflerine ulaşmada ve yönetici pozisyona yükselmelerinde birçok engelle karşılaştıkları bir gerçektir. Hem Dünya'da hem de ülkemizde nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, çalışma hayatında erkeklerin arkasında kalmaktadır. Sürdürülebilir kalkınmada önemli bir yapı taşı olan cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için, aşılması gereken önemli bariyerlerin başında cam tavan engelleri gelmektedir. Örgütsel başarıya ulaşmak isteyen kurumlar çalışanlarının bağlılığını yüksek tutmalıdır. Buda ancak var olan engellerin tespit edilip ortadan kaldırılmasıyla mümkün olabilecektir. Bu düşünceden hareketle kadın istihdamının ağırlıklı olduğu önemli bir hizmet kolu olan sağlık sektörü seçilmiş; Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü'nde çalışan kadınların cam tavan algıları ve örgütsel bağlılıkları üzerine olan etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada kurumda çalışan tüm kadınlara ulaşmak hedeflenmiş, 61 kadın çalışana yüz yüze anket uygulanmıştır. Değişkenler SPSS 22 paket programı ile güvenilirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, t-testi, anova analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının cam tavan algısının ile örgütsel bağlılıkları üzerine etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that women face many obstacles in reaching their career goals and promoting them to managerial positions even though significant progress has been made in the employment of women around the world. Women, who make up almost 50% of the population both in the world and in our country, stay behind men in working life. Glass ceiling barriers are one of the most important barriers to be overcome in order to eliminate gender inequality, which is an important building block in sustainable development. Organizations that want to achieve organizational success should keep their employees' loyalty high. This will only be possible by identifying and removing existing obstacles. With this in mind, the health sector, which is an important service line with women's employment, was chosen; It was aimed to reveal the effect of women working in Kırıkkale Provincial Health Directorate on the perception of glass ceiling and their organizational commitment. In the study, it was aimed to reach all women working in the institution and 61 women employees were interviewed face-to-face. Variables were subjected to reliability analysis, descriptive statistics, t-test, anova analysis, correlation analysis and regression analysis by SPSS 22 package program. There was relationship between the perception of glass ceiling and perceptions of organizational commitment of female healthcare workers.