Türkiye'de yapılan yabancı dil sınavlarına uzaktan ve örgün eğitim ile hazırlanan adayların başarı düzeylerinin analizi
Analyses of achievement levels of participants who prepared with distant and formal education for foreign language exams applied in Turkey
  1. Tez No: 694189
  2. Yazar: MURAT GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında; Türkiye'de yapılan YDS ve YÖKDİL gibi yabancı dil sınavlarına katılan adayların aldıkları eğitim türüne göre başarı düzeylerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Alınan eğitimler uzaktan eğitim, örgün eğitim ve hem uzaktan hem örgün eğitim olarak üç kategoride incelenecektir. Yapılan çalışmada uzaktan eğitimin içerisine online ve offline eğitimler dahil edilmiştir. Bu sınavlara 2016-2020 yılları arasında hazırlanan 2056 kişinin, aldıkları eğitim türleri ve eğitim çeşitleri incelenmiş, sınav sonuçları, aldıkları eğitim türü ve hangi eğitim türünün daha başarılı bir sonuç çıkaracağı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bahsedilen online ve offline eğitimler“ydstime.com”sitesi üzerinden verilmiştir. Yüz yüze alınan eğitim saatleri, online alınan eğitim saatleri ve offline eğitim saatleri problem durumu kısmında detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Bahsedilen çoktan seçmeli yabancı dil sınavlarında adayların aldıkları eğitim türüne göre elde ettikleri sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiş. Başarılı yada başarısız ölçütlerinden ziyade hangi eğitim türünün daha etkin bir rol aldığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; it is aimed to analyse the level of achievement according to the type of training received by the candidates participating in the foreign language test applied in Turkey such as YDS and YÖKDİL. Trainings are examined in three categories as distance education, formal education and both distance and formal education. In the study, online and offline training was included in the distance education. The types of education and training received by 2056 people who were prepared for these exams among 2016 - 2020 were examined. Exam results of these people, the type of education they received and which type of education would be more successful were tried to be determined. The online and offline trainings which were mentioned before are given on the website“ydstime.com”. Face-to-face training hours, online training hours and offline training hours are detailed in the problem status section. In the multiple-choice foreign language exams, the results obtained by the candidates were statistically evaluated according to the type of education they received. Rather than successful or unsuccessful criteria, it has been tried to determine which type of education plays a more active role.