The effect of ultrasound on wafer
Ultrasesin gofrete etkisi
  1. Tez No: 694200
  2. Yazar: DİLAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ultrases kullanımı, tüketicilerin bilinçli ve sağlıklı gıda tercih etmeleri, gelişen ve değişen tüketim alışkanlıkları ve özellikle fonksiyonel gıdalara yönelik yeni eğilimleri nedeniyle son zamanlarda gıda endüstrisinde önemli bir ilgi görmüştür. Bu çalışmanın amacı; gofret tabakalarının kalitatif özelliklerinin iyileştirilmesi ve gofret hamurlarında ultrason kullanılarak istenilen yapının sağlanmasıdır. Ultrases uygulaması ile gofret hamuruna uygulanan farklı ultrason frekanslarının fırınlanmış gofret yaprağının yapısı üzerindeki etkilerini gözlemleyerek gerekli işleme ve kalite özellikleri ile gözenekli dokuyu arttırmak ve böylece yüksek gözenekli bir doku elde edilmek istendi. Bu çalışmada 25 ve 40 kHz ultrason uygulamasının gofret özelliklerini değiştirdiği görüldü. Bu çalışmada, ultrason uygulamasının gofret özelliklerini değiştirdiği gözlemlendi. Bu uygulama gofret ağırlığında azalmaya neden olurken, aynı zamanda hamurda farklı sürelerle farklı viskozite değerleri gösterdi. 40 kHz ultrases uygulaması, istenmeyen glüten oluşumu ile lifli hamur dokusu için daha iyi bir önleyici özelllik gösterirken, öte yandan gofret tabakasının sertliği genel olarak iki farklı ultrason uygulamasında da azaldı.
Özet (Çeviri)
The use of ultrasound has recently received significant attention in the food industry due to consumers' conscious and healthy food preferences, developing and changing consumption habits and especially new trends towards functional foods. The aim of this study of the improving the qualitative properties of the wafer sheets and providing the desired structure using ultrasound in wafer batters. Specifically, the aim of this project was to increase the porous texture with the necessary processing and quality properties by observing the effects of different ultrasound frequencies applied in the wafer sheets batter on the baked wafer sheet's structure and thus to obtain a high porous texture with a physical method. In this the study, it was observed that ultrasound application at 25 and 40 kHz changed the wafer properties. While this application caused to decrease in wafer weight with different time (15, 30, 45 and 60 min), batter showed different viscosity value. Applied 40 kHz ultrasound shown better result for stringy-batter texture by the way undesired gluten formation. On the other hand, the hardness of wafer sheet decreased as generally for two different ultrasound applications.