İşsizlik ve göç çerçevesinde suç ekonomisi
Crime economy in the framework of unemployment and migration
- Tez No: 694201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI MEVLÜT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Suç insanoğlunun var olduğu andan itibaren hep var olmuş ve türleri bakımından evrimleşerek günümüze kadar önemini koruyan, sosyal ve maddi maliyeti olan bir problem olarak gelmiştir. Suça ilişkin olarak tanımlama yapmak zor olmakla birlikte ekonomi biliminde fayda maliyet analizli bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. İşsizlik ise genel tanımıyla emeğiyle geçinen insanların iş bulamamaları durumunun sonucunda meydana gelen ekonomik ve sosyal bir olgudur ve günümüzde birçok toplumda en önemli sorunlardan biridir. Göç ise kişilerin veya toplulukların bir ülke içinde veya ülke sınırları ötesine taşınması olarak ifade edilmekte olup iç savaş, silahlı çatışmalar, doğal afetler, siyasi, sosyal veya ekonomik vb. sebeplerden kaynaklanmaktadır. Son yıllarda artarak devam eden bu durum, coğrafi konumu nedeniyle ülkemizi de derinden etkilemiş ve beraberinde siyasi, sosyal birçok sorunu beraberinde getirmiş ve hakkında çok tartışılan bir konu olmuştur. Bu bağlamda tezimiz amaç ve kapsam itibariyle beş bölümden meydana gelmekte, çalışmanın birinci bölümünde, suç türleri ve teorileri, işsizlik, işsizlik türleri ve nedenleri, göç, göçmenlik, mülteci ve sığınmacı kavramları, bunların tanımları ve bu kavramların ne ifade ettiğine yer verilmektedir. İkinci bölümde ise suçun ekonomik modelleri, suç ve ekonomi arasındaki ilişki ve literatür özeti sunularak bu kavramlar, modeller ve bu alanda yapılan çalışmalar ve sonuçları ifade edilmiştir. Tezimizin üçüncü bölümünde, işsizlik türleri ve suç arasında ilişkiyi incelemek için Hausman testi, F testi ve birim kök testlerinden Harris–Tzavalis Testi uygulanmış, sabit etkiler ve rassal etkiler modeli kullanılmıştır. Tezimizin dördüncü bölümünde ise Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de yaşanan suç olaylarına etkisi farklılıklardaki fark (DİD) metodu kullanılarak incelenmiştir. Son olarak ise sonuç kısmı yer almakta olup bu bölümde çalışma kapsamındaki bulgular özetlenmiş, sonuç olarak işsizlik ve sığınmacı göçünün suç oranları üzerinde etkisi literatür ile genel anlamda örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Crime has always existed since the existence of human beings and has evolved in terms of its species and has come as a problem that maintains its importance until today and has social and material cost. Although it is difficult to define crime, it appears as a choice based on cost-benefit analysis in economics. Unemployment, with its general definition, is an economic and social phenomenon that occurs as a result of the inability of people who live by their labor to find a job and is one of the most important problems in many societies today. Migration, on the other hand, is expressed as the movement of individuals or communities within a country or beyond the borders of the country, and it can be caused by civil war, armed conflicts, natural disasters, political, social or economic etc. due to reasons. This situation, which has continued to increase in recent years, has deeply affected our country due to its geographical location, has brought many political and social problems with it and has become a subject of much debate. In this context, our thesis consists of five chapters in terms of purpose and scope. In the second part, economic models of crime, the relationship between crime and economy and a summary of the literature are presented, and these concepts, models, studies in this field and their results are expressed. In the third part of our thesis, Hausman test, F test and Harris-Tzavalis test, one of the unit root tests, were applied to examine the relationship between unemployment types and crime, and fixed effects and random effects model were used. In the fourth part of our thesis, the effect of Syrian refugees on crime in Turkey is examined using the difference in differences (DID) method. Finally, there is the conclusion part, and in this section, the findings within the scope of the study are summarized, and as a result, it has been seen that the effect of unemployment and asylum seeker migration on crime rates generally overlaps with the literature.