Changing status of the Carolingian rulers: Reflections on titulature and legitimacy, from early periods to the death of Charlemagne
Karolenj hükümdarlarının değişen statüsü: Unvanlara yansıma ve meşruiyet, erken dönemlerden Şarlman'ın ölümüne
- Tez No: 694243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVID E. THORNTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Karolenj hükümdarlarının statülerinin erken dönemlerden Şarlman'ın hükümdarlığının sonuna kadar olan dönemdeki değiĢimi hakkındadır. Saray nazırlığı mevkiinden önce krallığa sonra da imparatorluğa uzanan dereceli değiĢim, unvanlara yansıması odak noktası ile birlikte ele alınıyor. Unvanlar hakkındaki veriler, diplomatik belgeler, sikkeler ve mühürler gibi çeşitli kaynaklardan toplanmıştır ve bu veriler kronolojik olarak ve kaynak türüne göre sınıflandırılmıştır. Elde edilen unvanlar, değişimlerin arkasındaki nedenleri açıklamak için, anlatıcı metinler ve ikincil literatür tarafından desteklenerek tarihi bağlamlarına yerleştirilmiştir. Papalık, Bizans veya Lombardiya gibi diğer siyasi aktörler ile olan iliĢkiler de özellikle Karolenj hükümdarlığının unvanlarla birlikte yaşadığı değiĢikliklerin meşruiyeti bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the changes in the status of the Carolingian rulers from the early times to the end of the reign of Charlemagne. The gradual changes from the office of mayor of palace to king then to emperor are considered with a focus on titular reflections. The data for the titles used are taken from several sources such as diplomatic documents, coins and seals, and the data are classified both chronologically and according to the type of a particular source. The titles extracted are considered in their historical context, supported by narrative sources and secondary literature, to explain the reasons behind the changes. Relations with other political actors such as the Papacy, Byzantium or Lombardy are taken into consideration especially within the context of legitimacy for the changes in the Carolingian rulership along with the titulature.