Halkla ilişkiler faaliyetlerinin algılanan kurumsal yönetişim düzeyine etkisi: Bir kamu kurumu araştırması
The effect of public relations activities on perceived corporate governance level: A public institution research
  1. Tez No: 694271
  2. Yazar: ELİF ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın amacı örgütlerin çalışanları arasında, algılanan kurumsal yönetişim düzeyi ve halkla ilişkiler faaliyetleri düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak, karşılaştırmak, ilgili ilişkileri tespit etmek, demografik değişkenlerin algılanan kurumsal yönetişim düzeyi ve halkla ilişkiler faaliyetleri davranışı düzeyleri üzerindeki etkisini saptamak ve uygulamaya katkı sağlayacak önerilerde bulunmaktır. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde kurumsal yönetişim kavramı genel hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde halkla ilişkiler kavramı genel hatlarıyla ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Giresun'da gıda sektöründe faaliyet gösteren bir kamu kuruluşunda yapılmış olan nitel ve nicel alan araştırmasının sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışmada bu kamu kurumunun kurumsal yönetişim algısı ile halkla ilişkiler algısı araştırılmıştır. Araştırmada örgütün halkla ilişkiler algısının, kurumsal yönetim algısından daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Yine, örgütün algılanan kurumsal yönetişim ile halkla ilişkiler arasında pozitif ilişkiye rastlanmıştır. Çalışmada kurumsal yönetişim konusundaki tartışmalara da yer verilmiş ve çözüm yolları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to identify the relationship between the perceived corporate governance level and public relation activities level among the employees of the organizations, and to compare this relationship. Furthermore, the impacts of demographical variables on the percieved corporate governance level and the public relations activities is also aimed to be detected. Accordingly, suggestions will be made to contribute the business practice. In this framework, in the first chapter of the thesis, the concept of corporate governance is defines and explained. Then, in the second chapter, the concept of public relations is given. Finally, at the third chapter of the thesis, the results of an field research on the topic at food sector in Giresun province was put forward. This study includes the results of an field research on the topic of perceived corporate governance and public relations. Accordingly, it was achieved that, the level of perceived public relations is higher than the level of perceived corporate governance. Moreover, there is a statistically significant and positive relationship between perceived corporate governance, and public relations. In addition, the study includes the debates on corporate governance. Finally, this study ends with suggestions about the topic.