Yükseköğretim alanında yapılan kalite konulu çalışmaların bibliyometrik analizi
A bibliometric analysis of quality studies in higher education as a field
- Tez No: 694277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Scopus'ta taranan yükseköğretimde kalite konulu 2.094 makalenin verilerinin bilim haritalama tekniği ile bibliyometrik bir analizini yapmak ve alanyazının mevcut durumunu ortaya koymaktır. Yöntem: Bu çalışmada Scopus araçları ve VOSviewer programı kullanılarak bilim haritalama tekniği ile bibliyometrik analiz yapılmıştır. Bulgular: Bu çalışmanın bulgusunda; yazarların, belgelerin, kaynakların ve Scopus atıflarının en fazla olduğu ülkelerin atıf haritaları; yazarların ve ülkelerin ortak yazarlık haritaları, atıfta bulunulan yazarların, belgelerin ve kaynakların ortak atıf haritaları ve anahtar kelimelerin birlikte bulunma haritaları oluşturulmuştur. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın sonucunda, yükseköğretimde kalite hakkında yapılan çalışmalarda; en fazla Scopus atıf sayısına sahip olan yazar ve çalışmalar belirlenmiş, en başarılı derginin“Quality Assurance in Education”, en başarılı ülkelerin ise Birleşik Krallık, ABD ve Avustralya olduğu saptanmıştır. Türkiye ise bu sıralamada 17. sırada yer almıştır. Çalışmanın sonunda alanda en fazla yayın yapan bölümlerin sosyal bilimler ve eğitim bilimleri çatısı altından olduğu saptanmış, en fazla çalışılan alt başlıklarda yükseköğretimde kaliteyi ölçmeye yarayan ölçekler, Toplam Kalite Yönetimi (TKY) ve öğrencilerin bir“müşteri”olarak memnuniyeti konuları yer almıştır. Yine bu analizde, son dönemde popülerlik kazanmış olan“sürdürülebilirlik”konusuna dikkat çekilmiş ve gelecekte yapılacak çalışmaların bu alanda ilerleyebileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to make a bibliometric analysis of the data of 2.094 articles on quality in higher education indexed in Scopus with the science mapping technique and to reveal the current state of the literature. Method: In this study, bibliometric analysis was performed with science mapping technique using Scopus tools and VOSviewer program. Findings: Authors, studies, journals and countries with the highest Scopus citation number in the findings of the study; co-authorship of authors and countries; By using common citation maps, the most studied sub-themes related to quality in higher education were reached from the analyzes of the authors, studies and journals with the highest number of citations, and the co-occurrence of keywords (co-word). Conclusion and Suggestions: As a result of the research, the authors and studies that have the highest number of Scopus citations in quality studies in higher education have been identified. While it was concluded that the most successful journal was“Quality Assurance in Education”and the most successful countries were the UK, the USA and Australia, Turkey was able to make it to this list from the 17th place. At the end of the study, it was determined that the departments that made the most publications in the field were from social sciences and educational sciences, and the mostly studied sub-topics included scales to measure quality in higher education, Total Quality Management (TQM) and students' satisfaction as“a customer”. Again, in this analysis, attention was drawn to the issue of“sustainability”, which has gained popularity recently, and it was suggested that future studies could progress in this area.