Eğitim ve ahlaki kimlik: bir uygulama örneği olarak sosyal bilgiler dersi
Education and moral identity: Social sciences class as an application sample
- Tez No: 694291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hiç kuşkusuz eğitimin nihai hedefinin ne olduğuna ilişkin ortak bir anlayıştan söz etmek mümkün değildir. Eğitimin salt dışsal hedefleri mi olmalıdır, yoksa içsel unsurlar da eğitimin hedefleri arasında bulunmalı mıdır? Birçok filozof-düşünür açısından eğitimin bilişsel-akademik bir boyutu olduğu gibi ahlaki bir boyutu da söz konudur. Hatta eğitimin nihai-birinci hedefinin ahlaki boyut olduğunu savunan birçok bakış açısı bulunmaktadır. Buna göre bireyin ahlaki bir formasyona sahip olması veya ahlaki bir özneye dönüşmesi eğitimden beklenen zorunlu bir durumdur. Bu çalışmada da isimleri sıkça zikredilen birçok filozof-düşünür açısından eğitim ile ahlak arasında doğrusal bir ilişki bulunmaktadır. Kişinin kendisini ahlaki kavramlardan hareketle tanımlaması ve dolaysıyla ahlaki bir zeminden hareketle eylemde bulunması onun ahlaki bir kimliğe sahip olması anlamına gelmektedir. Böyle bir durum ancak kişinin kişiliği ile ahlaki olanın birbirine yaklaşması ile mümkün olabilmektedir. Öyle ki, kişi ile ahlaki kimliği arasındaki bağ sıkılaştıkça kişinin doğru davranışı gerçekleştirme ihtimali o düzeyde artacaktır. Eğitim aracılığıyla kişinin böyle bir kimliğe sahip olacak şekilde yetişmesi son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, it is not possible to talk about a common understanding of what the ultimate aim of education is. Should education have only external goals, or should internal elements be among the goals of education? For many philosophers-thinkers, education has a cognitive-academic dimension as well as a moral dimension. In fact, there are a lot of perspectives that discuss that the ultimate-primary aim of education is the moral dimension. Therefore, it is a compulsory condition expected from education that the individual has a moral formation or turns into a moral subject. There is a linear relationship between education and morality in terms of many philosophers-thinkers whose names are frequently mentioned in this study. Defining oneself on the basis of moral concepts and therefore acting on a moral ground means that one has a moral identity. Such a situation can only be possible if the personality of the person and the moral come closer to each other. Indeed, as the bond between the person and her/his moral identity becomes tighter, the probability of performing the right behavior will increase at that level. It is extremely important that a person grows up to have such an identity by means of education.