Marka imajı, güveni ve memnuniyetinin marka evangelizmine etkisinde marka özdeşleşmesi ve marka aşkının aracılık rolü
The on effect to brand evangelizm of brand image,trust and satisfaction mediating role of brand identification and brand love
- Tez No: 694290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, marka imajı, güveni ve memnuniyetinin marka evangelizmine etkisinde marka aşkı ve marka özdeşleşmesinin aracılık rollerinin araştırılmasıdır. Araştırmanın ana kütlesini Elazığ ilinde yaşayan otomobil sahipleri oluşturmaktadır. Araştırmada tesadüfü olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan kolayda örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında anket yönteminden faydalanılmış olup katılımcılar ile bire bir görüşme yapılarak elde edilmiştir. Toplamda 460 otomobil sahibine anket uygulanmış olup fakat eksik, yanlış ve hatalı olarak işaretlenen anketler araştırmanın dışında tutulduğundan dolayı 448 anket işleme alınmıştır. Araştırma verilerinin analizinde; aritmetik ortalama, standart sapma, güvenilirlik analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analizler gerçekleştirilirken LİSREL ve SPSS 22.0 paket istatistik programından faydalanılmıştır. Araştırma boyunca yapılan analiz sonuçlarına göre marka imajının; marka güveni, marka memnuniyeti ve marka evangelizmini, marka güveninin; marka memnuniyeti, marka aşkı ve marka özdeşlemesini, marka memnuniyetinin; marka aşkı ve marka özdeşleşmesini, marka aşkı ve marka özdeşleşmesinin ise marka evangelizmini olumlu yönde etkiledikleri gözlenmiştir. Aynı zamanda marka aşkı ve marka özdeşleşmesinin aracılık etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the mediating roles of brand love and brand identification in the effect of brand image, trust and satisfaction on brand evangelism. Passenger car owners living in Elazig constitute the main mass of the research. Convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was used in the study. The survey method was used to collect the data in the research and it was obtained by conducting one-on-one interviews with the participants. A total of 460 car owners were surveyed, but 448 questionnaires were processed because the questionnaires marked as incomplete, false and incorrect were excluded from the study. In the analysis of research data; arithmetic mean, standard deviation, reliability analysis, confirmatory factor analysis and regression analysis were used LISREL and SPSS 22.0 package statistics programs was used while performing the analyses. According to the results of the analysis made throughout the research, the brand image; brand trust, brand satisfaction and brand evangelism positively, brand trust; brand satisfaction, brand love and brand identification positively, brand satisfaction; It has been observed that brand love and brand identification positively affect brand love and brand identification, and brand evangelism positively. At the same time, it has been observed that brand love and brand identification have mediating effects.