Entrepreneurial activities in urban and rural areas in Turkey
Türkiye'de kentsel ve kırsal alanlarda girişimcilik faaliyetleri
  1. Tez No: 694317
  2. Yazar: DOĞAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ESRA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Küresel Girişimcilik İzleme (GEM)'in Yetişkin Nüfus Anketi (APS) verilerini kullanarak Türkiye'de kentsel ve kırsal alanlarda girişimcilik faaliyetinin temel belirleyicilerini araştırmaktadır. Eğitim düzeyinin, girişimcilik ağına sahip olmanın, gelir düzeyinin ve girişimcilik fırsatlarını görebilmenin Türkiye'de kentsel alanlarda kırsal alanlara göre daha fazla girişimcilik faaliyetine neden olduğunu tahmin ediyoruz. Analizimiz sayesinde, Türkiye'de kentsel alanların gelir düzeyi dışında kırsal alanlara göre daha yüksek bir girişimcilik payı paylaştığını gördük. Eğitim düzeyi, girişimcilik fırsatları ve girişimcilik ağına sahip olmanın girişimciliği kırsal alanlara göre kentsel alanlarda daha fazla etkilediğini bulduk. Sonuçlar, politika yapıcıların daha genç yaşlardan itibaren girişimcilik kavramını geliştirmek için eğitim programlarını birleştirmeye ve aynı zamanda Türkiye'nin kırsal bölgelerinde gelecekteki girişimcilik beklentilerini güçlendirmek için girişimcilik kültürünü teşvik etmeye başlamaları gerektiğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Girişimcilik Aktiviteleri, Kırsal Alanlar, Kentsel Alanlar, Küresel Girişimcilik İzleme (GEM), Lojistik Regresyon.
Özet (Çeviri)
This academic work explores the main factors of entrepreneurial process movements in urban and rural areas in Turkey using the Global Entrepreneurship Monitor (GEM)'s Adult Population Survey (APS) Data. We estimate that education level, having an entrepreneurial network, income level and being able to see entrepreneurship opportunities cause more entrepreneurial activities in urban areas in Turkey than in rural areas. Through our analysis, we noticed that urban areas in Turkey share a certain share of entrepreneurship level compared to rural areas, except for income level. We found that education level, entrepreneurship opportunities and having an entrepreneurial network affect entrepreneurship more in urban areas compared to rural areas. The results show that policy makers should start combining education programs to cultivate the concept of entrepreneurship from a younger age, as well as fostering an entrepreneurial culture to strengthen future entrepreneurial prospects in rural areas in Turkey. KEYWORDS: Entrepreneurial Activity, Rural Areas, Urban Areas, Global Entrepreneurship Monitor (GEM), Binary Logistic Regression.