Fonksiyonel hareket bozukluklarının epidemiyolojisi
Epidemiology of functional movement disorders
- Tez No: 694316
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN DOĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Fonksiyonel hareket bozuklukları (FHB), bilinen bir nörolojik neden ile ilişkilendirilemeyen, anormal, istemsiz hareketlerin ortaya çıkmasıyla tanımlanan ve nörolojik muayenede distrakte edici veya fizyolojik olmayan manevralarla önemli ölçüde baskılanabilen klinik sendromlardır. Tanının gecikmesi; gereksiz ve maliyetli araştırmalar, ''hasta'' rolünün pekişmesine neden olmaktadır. Bu da yaşam kalitesi ve çalışma hayatı üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Amaç: Çalışmamızdaki amacımız, FHB hastalarının demografik ve klinik verilerinin tanımlamasıdır. İkincil amacımız ise çalışmaya dahil edilen hastalardan ''pür FHB hastaları'' ile ''FHB'na ek olarak organik hareket bozukluğu (OHB) olan'' hasta gruplarının demografik ve klinik değişkenlerle ilişkisini göstermektir. Gereç ve Yöntem: Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Nöroloji Anabilim Dalı Hareket Bozukluğu Polikliniği'ne 15.09.2016 ile 15.03.2021 tarihleri arasında başvuran hastalar, prospektif olarak ''nonmotor semptomlar ölçeği'' ve Gupta ve Lang'ın FHB tanı kriterleri ile değerlendirilmiştir. Hastaların demografik ve klinik bilgileri yarı yapılandırılmış bir ölçek aracılığı ile incelenmiştir (EK-1). Prospektif tasarım ile tüm hastalardan standart veri koleksiyonunun elde edilmesi sağlanmıştır. Bulgular: Hareket Bozukluğu Polikiliniğimizde ''Klinik olarak tanımlanmış'' FHB'larının prevelansı %5.59 bulunmuştur ( %71 kadın/ ortalama yaş 49,08±16,22 (Ort. ± SS)). Eğitim düzeyi, genel popülasyondan yüksektir. FHB klinik fenotiplerinden en sık fonksiyonel tremor (%36) ve distoni (%34) tespit edilmiştir. ''Maksimum şiddet ve disabiliteye hızlı ilerleme'' (%80), ''distrakte edilebilme'' (%80) ve ''muayene esnasında belirginleşme'' (%77) en sık izlenen klinik ipuçlarındandır. Hastaların %70'inde nörolojik komorbidite (%36'sında organik hareket bozukluğu (OHB)), %75'inde psikiyatrik komorbidite mevcuttur. Depresif duygudurum (%70), halsizlik- yorgunluk (%63), insomnia (%55) en sık görülen nonmotor semptomlardır. Pür FHB hastaları ile kıyaslanınca, FHB+OHB grubunda nörodejeneratif hastalığın doğası gereği, yaş ortalamasının ( 57,58±15,96 (Ort. ± SS)) ve kognitif bozukluğun daha fazla olduğu görülmüştür. Hastaların %15'inde suisidalite, % 5'inde madde kullanımı öyküsü vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Functional movement disorders (FMDs) are clinical syndromes that are defined by the appearance of abnormal, involuntary movements not associated with a known neurological cause and can be significantly suppressed by distraction or non-physiological maneuvers during neurological examinations. Delayed diagnosis of FMD can lead to unnecessary and costly examinations and reinforcement of the“patient”role which has a negative impact on quality of life and work life. Objective: Our study aims to report the frequency of patients with FMD and to describe their demographic and clinical data. The second aim of our study was to demonstrate the relationship of demographic and clinical variables in“pure FMD patients”and“patients with organic movement disorders (OMD) in addition to FMD.”Materials and Methods: Patients who were admitted to Mersin University Medical Faculty Hospital, Department of Neurology Movement Disorder Outpatient Clinic between 9/15/2016 and 3/15/2021 were evaluated prospectively using the“non-motor symptoms scale”and the FMD diagnostic criteria defined by Gupta and Lang. Demographic and clinical data of the patients were analyzed using a semi- structured scale (Appendix-1). The prospective study design ensured standard data collection from all patients. Results: The prevalence of“clinically defined”FMD in our Movement Disorder Outpatient Clinic was 5.59% (71% female, mean ± standard deviation [SD] age = 49.08 ± 16.22). Education level in FMD was higher than the general population. The most common clinical presentations of FMD were functional tremor (36%) and dystonia (34%).“Rapid progression to maximum severity and disability”(80%),“distractibility”(80%), and“prominence during examination”(77%) are the most frequently observed clinical signs in patients with FMD. 70% of the patients with FMD have at least one neurological comorbidity (OMD in 36%) and 75% have psychiatric comorbidities. Depressive mood (70%), weakness-fatigue (63%), and insomnia (55%) are the most common non-motor symptoms of FMD. The mean age (Mean ± SD = 57.58 ± 15.96) and cognitive impairment were higher in the FMD + OMD group compared to the pure FMD patient group due to the nature of the neurodegenerative 7 diseases. Suicidal tendencies and substance use were recorded in 15% and 5% of FMDs, respectively.