Is internal displacement a burden on women's human capital accumulation? Evidence from Turkey
Ülke içinde yerinden edilme kadınların beşeri sermaye birikimi üzerinde bir yük müdür? Türkiye'den kanıtlar
  1. Tez No: 694319
  2. Yazar: FATMA SILA ERİKCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE PELİN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Türkiye, 35 yılı aşkın bir süredir Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde faaliyet gösteren PKK ile silahlı çatışma içindedir. 1980'lerin ortasından 1990'ların sonlarına kadar şiddeti giderek artan bu çatışma, ülke içinde yerinden edilmiş yüz binlerce insanı beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada, Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nı kullanarak, zorunlu göçün yerinden edilmiş kadınların okullaşma oranları üzerindeki uzun vadeli etkisini araştırıyoruz. 1984-99 yılları arasında OHAL bölgesinden güvenlik sebebiyle göçen kadınları 'yerinden edilmiş' olarak tanımlıyoruz. Tahmin sonuçlarına göre, ülke içinde yerinden edilmenin eğitim süresini bir yıl azalttığını ve bu olumsuz etkinin temel olarak ilkokul ve ortaokul bitirme olasılığının düşmesinden kaynaklandığını tespit ettik. Ayrıca, zorunlu göçün okullaşma oranlarını hangi mekanizmalar üzerinden etkilediğini araştırdık ve 15 yaşından önce çalışma olasılığını artırdığını gösterdik. Bunun yanı sıra zorunlu göçün evlilik yaşını azalttığına ve kadınların zorla evlendirilme olasılığını artırdığına dair kanıtlar bulduk.
Özet (Çeviri)
Over the last 35 years, Turkey has been fighting with an outlawed Kurdistan Workers' Party (PKK) in East and Southeast Anatolia. The increasingly fierce struggle from the mid-80s to the late 90s led to thousands of internally displaced people. Using Turkey Demographic Health Survey, we define displaced women as those who migrated for security reasons from conflict regions between 1984-99 to understand the long-term impact of forced migration on the educational attainment of displaced women. Our results show that internal displacement decreases years of schooling by one year, and the detrimental effect mainly stems from the reduced level of primary and secondary school completion. We also investigate the mechanisms through which internal displacement affects educational outcomes and show that internal displacement increased the probability of working before the age of 15. We also find evidence that internal displacement decreased marriage age and increased the possibility of being in a forced marriage.