Stres inkontinans tedavisinde laparoskopik ekstraperitoneal polypropylen mesh ve endotacker kullanarak Burch kolposüspansiyonu
  1. Tez No: 69436
  2. Yazar: ERTAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Üriner inkontinans sosyal ve hijyenik problemler yaratan objektif olarak gösterilebilen istemsiz idrar kaçırmadır. Kadınların %50'sinde arasıra, %10'unda ise sürekli idrar kaçırma vardır. İnkontinans artan doğum sayısı ve yaşla artmakla birlikte, yaşlanmanın doğal bir parçası değildir. Klinik ve labaratuvar testleri ile gerçek inkontinans tanısı konulan toplam 23 hastaya laparoskopik ekstraperitoneal Burch operasyonu uygulandı. Bu operasyonda balon distansiyon sistemi, endotacker ve polyropylen mesh kullanılarak endopelvik fasya Cooper ligamente asılıdı. 21 hastamızda iyileşme (%95.4), 1 hastamızda rekürrens (%4.6) görüldü. 1 hastamızda intraopratif mesane yaralanması gelişti (%4.3). Kısa operasyon zamanı, operasyon sahasının daha iyi görülebilmesi, minimal kanama, perioperatif komplikasyonların azlığı, hastanede kalış süresinin kısa oluşu, günlük aktivitelere kısa zamanda dönüş ve yüksek basan oranı gibi avantajlar sunan bu operasyonun diğer inkontinans operasyonlarının çok güçlü bir alternatifi olduğunu düşünmekteyiz. Ancak yine de tam bir fikir sahibi olabilmek için uzun süreli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. -44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Urinary incontinence that can be objectively detected involuntary urine loss. It causes social and hygienic problems. 50 percent of women occasionally, 10 percent of women always feels incontinence. Incontinence rate increases with the number of birth and age, but it is not natural causes of aging. 23 patient who have laboratorically and clinically detected genuine stress incontinence, are operated laparoscopic by the extraperitoneal Burch procedure. In this procedure, Cooper's ligaments bilaterally attached to the endopelvic fascia by using polypropylen mesh and endotacker while Retzius is dilated by baloon. 21 patients were free of symptoms (%95.4). 1 patient's symptoms didn't dissolve (%4.6) and 1 patient has bladder injury during operation (%4.3). Since this procedure gives shorter operation time, minimal bleeding, less perioperative complications and it's high succes rate, it offers a good alternative to the other conventional incontinence operations. But to get accurate information about this procedure need more time and experience. -45