Stres inkontinans sebebiyle yeni bir teknikle transvaginal tape işlemi uygulanan hastaların yaşam kalitesinin ve operasyon sonrası sonuçlarının değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of quality of life and postoperative outcomes in patients undergoing transvaginal tape procedure with a new technique for stress incontinence
  1. Tez No: 923918
  2. Yazar: MAHMUT DOLAY YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Stres İnkontinans Sebebiyle Yeni Bir Teknikle Transvaginal Tape İşlemi Uygulanan Hastaların Yaşam Kalitesinin ve Operasyon Sonrası Sonuçlarının Değerlendirilmesi ve Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışma, stres üriner inkontinans (SÜİ) tedavisinde kullanılan Transvaginal Tape (TVT) yöntemine yenilikçi bir yaklaşımı değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ana hedefi, yeni TVT prosedürünün etkinliğini, komplikasyon oranlarını ve hasta memnuniyetini incelemektir. Ayrıca, SÜİ'nin yaşam kalitesine etkilerini azaltmak ve cerrahi prosedürleri daha güvenli hale getirmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Süleyman Demirel Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Ocak 2017 ile Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya, SÜĠ tanısı alarak TVT operasyonu uygulanan 146 hasta dahil edilmiştir. Hasta seçiminde, ağır sistemik hastalığı olanlar, klasik TVT yöntemiyle tedavi edilenler ve ulaşılmayan kişiler hariç tutulmuştur. Preoperatif ve postoperatif yaşam kalitesi, IIQ-7 anketi ile değerlendirilmiş, hemogram değerleri ve komplikasyon oranları analiz edilmiştir. Klasik TVT yöntemine göre yenilikçi prosedürün teknik detayları ve farklılıkları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 51,18 yıl ve BMI (vücut kitle indeksi) ortalaması 28,56 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Evaluation and Comparison of Quality of Life and Postoperative Outcomes in Patients Undergoing Transvaginal Tape Procedure with a New Technique for Stress Incontinence Objective: This study aims to evaluate an innovative approach to the Transvaginal Tape (TVT) procedure used in the treatment of stress urinary incontinence (SUI). The primary objective is to assess the effectiveness, complication rates, and patient satisfaction of the new TVT procedure. Additionally, the study seeks to reduce the impact of SUI on quality of life and improve the safety of surgical procedures. Materials and Methods: The research was conducted at Süleyman Demirel University Gynecology and Obstetrics Clinic between January 2017 and November 2024. The study included 146 patients diagnosed with SUI who underwent the TVT procedure. Patients with severe systemic diseases, those treated with the classic TVT method, and those who were unreachable were excluded from the study. Preoperative and postoperative quality of life was assessed using the IIQ-7 questionnaire, while hemogram values and complication rates were analyzed. The technical details and differences of the innovative procedure compared to the classic TVT method were examined in detail. Results: The average age of the patients was 51.18 years, and the mean body mass index (BMI) was 28.56.