Pelvik organ prolapsusu olan hastalarda sakrospinöz fiksasyon ve pektopeksinin karşılaştırılması ve kısa dönem sonuçları
Comparison of sacrospinous fixation and pectopexy in patients with pelvic organ prolapse, and short-term results
- Tez No: 794273
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Pelvik organ prolapsusu olan hastaların cerrahi tedavisinde uygulanan Vajinal Sakrospinöz Fiksasyon ve Laparoskopik Pektopeksi prosedürlerinin kısa dönem sonuçlarının karşılaştırılması. Gereç ve yöntemler: Bu prospektif randomize çalışma Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde 01/01/2019 ile 27/02/2020 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmamıza evre 3 ve üzeri pelvik organ prolapsusu (POP) nedeni ile operasyon planlanan 68 hasta dahil edildi. Daha önce pelvik organ prolapsusu nedeni ile opera olan, pelvik enflamatuar hastalık (PID) öyküsü olan ve daha önce malignensi şüphesi ile opere olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bu hastalar kapalı zarf yöntemi ile randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Grup 1'e vajinal sakrospinöz fiksasyon (VSSF) prosedürü, grup 2'ye ise laparoskopik pektopeksi (LPP) prosedürü uygulandı. Preoperatif dönemde hastaların demografik özellikleri, fizik muayenedeki Pelvic organ prolapse quantification (POP-Q) evresi kaydedildi ve sorgularla üriner inkontinans varlığı belirlendi. Her iki gruba Urogenital distress inventory-6 (UDI-6), Incontinence impact questionnaire-7 (IIQ-7), Prolapse quality of life questionnaire (P-QOL) ve Pelvic organ prolapse/urinary incontinence sexual questionnaire (PISQ-12) anketleri preoperatif dönemde ve postoperatif 6.hafta, 3.ay ve 6.ayda uygulandı, daha sonra iki grubun sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Otuz üç hastaya VSSF prosedürü, yirmi altı hastaya ise LPP prosedürü uygulandı. Elde edilen sonuçlara göre VSSF grubunun yaş ortalaması 58,487,73, LPP grubunun yaş ortalaması 53,6511,68 olarak bulunmuştur. VSSF grubunda ortalama vücut kitle indeksi (BMI) 27,104,35 LPP grubunda ise ortalama BMI 26,673,16 olarak bulundu. VSSF grubunda gravida sayısı ortalama 3,841,37, parite sayısı da ortalama 3,181,07 idi. LPP grubunda ise gravida sayısı ortalama 3,181,07, parite sayısı da ortalama 3,301,34 idi. Her iki grupta UDI-6 ve IIQ-7 anketleri yardımı ile sorgulanan üriner inkontinansın yaşam kalitesi üzerindeki etkisinde postoperatif dönemde belirgin iyileşme izlenirken iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the short-term follow-up results of vaginal sacrospinous fixation and laparoscopic pectopexy procedures in women with pelvic organ prolapse. Materials and methods: This prospective randomized study was executed at Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi between 01/01/2019 and 27/02/2020. 68 women who have stage 3 and above POP with indication for surgery were included in this study. Pateients who had previos operation for POP, history of PID or surgery for suspected malignancy were excluded. Two groups were created by sealed envelope method. Group 1 had VSSF and group 2 had LPP. In the preoperative period, the demographic characteristics of the patients, urinary incontinence type and POP-Q stages were documented. In the preoperative period and the postoperative 6 weeks, 3 and 6 months, UDI-6, IIQ-7, P-QOL and PISQ-12 questionnaires were answered by all the women, and the results were compered between these groups. Results: thirty-three women had VSSF procedure and twenty-six women had LPP procedure. The mean age of the VSSF group was 58,487,73 and the mean age of the LLP group was 53,6511,68. The BMI mean value was 27,104,35 in the VSSF group and 26,673,16 in the LPP group. In the VSSF group the mean number of gravida was 3,841,37 and the mean number of parity was 3,181,07. In the LLP group the mean number of gravida was 3,181,07 and the mean number of parity was 3,301,34 The postoperative results of UDI-6 and IIQ-7 in the two groups were significantly improved, but the difference between these two groups was not significant (p>0,05). When compared to the preoperative results, the postoperative 3 and 6 months P-QOL questionnaire scores were improved in both groups.