İnşaat projelerinin yapım aşamasındaki, iş planlamalarında oluşan aksaklıkların incelenmesi ve analizi
Investigation and analysis of the delay in work plans of construction projects
  1. Tez No: 694388
  2. Yazar: NAZIR AHMAD NIAZY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, zayıf planlama ve yönetimin inşaat projelerinin süresi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı Afganistan'da inşaat projelerinde gecikmenin nedenini ve Afganistan'ın Herat kentinde Tıbbi Laboratuar İnşaatının kötü planlama ve yönetiminin analizini belirlemekti. Literatür analizi, zayıf proje planlaması ve yönetiminin çeşitli araştırmacılar tarafından inşaat projelerinde gecikme faktörü olarak gösterildiğini açıklamaktadır.Araştırmacı, inşaat projelerinin zayıf planlamasının ve yönetiminin, projelerin süresi ve tamamlanması üzerinde çeşitli olumsuz etkilere yol açabileceği sonucuna varmıştır.Afganistan'da çok sayıda inşaat projesi uygulama sırasında gecikmelerle karşı karşıya. Proje gecikmesi, prestij ve haysiyeti olumsuz yönde etkilemekte ve halk ile hükümet arasında mesafe yaratan ve hükümetlerin projelerin uygulanmasındaki yetersizliğini göstermek ile beraber projelerin başarısızlıklarına ve zayıflıklarına neden olmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerden benzer birçok çalışma gözden geçirilmiş ve Afganistan'ın farklı kamu kuruluşlarından veri toplanması için bir anket yapılmıştır.Toplanan verilerin analizi Afganistan'daki bir inşaat projesinde gecikmenin önemli nedenlerini; Yüklenici tarafından bir projenin etkisiz planlanması ve programlanması, müşterinin devam eden ödemelerinin gecikmesi, yüklenicilerin danışman ve müşteri tarafından zayıf saha yönetimi ve denetimi, yüklenicinin mali zorlukları, danışman ve müşteri tarafından yetersiz kontrol ve izleme, müşterinin tasarım belgelerini gözden geçirme ve onaylama, taraflar arasındaki iletişim ve koordinasyon eksikliği, malzemelerin sahaya tesliminde gecikme, yetersiz yüklenici deneyimi, siyasi etkiler ve askeri lider/komutanlarının müdahalesi. Bu projede program planlama sırasında problemleri açıklamak ve çözmek için kullanılan yöntem Primavera P6 ile Kazanılan Değer Analizi'dir. Kazanılan Değer Analizi, proje performansını proje maliyeti ve zamanlamasına göre ölçmek için kullanılan bir proje yönetim tekniğidir. Kazanılan Değer Analizi, bütçelenen veya planlanan iş maliyetini gerçek iş maliyetiyle karşılaştırmak için kullanılır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of poor planning and management on the duration of construction projects. The objective of this study was to identify the cause of delay in construction projects in Afghanistan and the analysis of the poor planning and managing of the Construction of Medical Laboratory in Herat, Afghanistan. Literatures analysis discloses that poor project planning and management is cited by several researchers as a delay factor in the construction projects. The researcher concludes that poor planning and management of the construction projects may lead to several negative effects on the duration and completion of projects. A large number of construction projects in Afghanistan are facing delays during the implementation. Project delay negatively affects the prestige and dignity and causes failures and weaknesses of the projects that create distance between the people and the government and shows the incapacity of the Government in the implementation of the projects. Several similar studies from developing countries have been reviewed and a survey has been conducted for data collection from the different public organizations of Afghanistan. The significant causes of delay in the construction project in Afghanistan as; ineffective planning and scheduling of a project by the contractor, delay in progress payments by a client, poor site management and supervision of contractors by consultant and client, financial difficulties by contractor, insufficient controlling and monitoring by consultant and client, non-availability of the experienced technical staff of contractor, late in reviewing and approving design documents by a client, lack of communication and coordination between the parties, delay in delivery of materials to the site, political influences, and warlords intervention. The method that has been used in this project to explain and solve the problems during schedule planning is Earn Value Analysis with Primavera P6. Which this method presents different baseline for any projects and it will show that if the project has not conducted insufficient time and budget, that's why it suggested for every construction project to be implemented by the same method.