Çalışma hayatında iş tatmini ve iş stresi: Özel bir hastanede hemşireler üzerine araştırma
Job satisfaction and work stress in working life: In a private hospital nurses on reresearch
- Tez No: 694405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; iş tatmini ve iş stresi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma İstanbul ili Avrupa yakası Bağcılar ilçesinde özel hastanede görev yapan hemşirelerin iş tatmini ve iş streslerinin cinsiyet, yaş, kıdem, eğitim durumu ve medeni durum değişkenleri ile ilişkisinin olup olmadığını tespit etmek için yapılmıştır. Çalışma teori ve uygulama kısmından oluşmaktadır. Araştırma tarama modelindedir. Bu çalışmada veriler anket ve kaynak tarama ile toplanmıştır. Araştırmada hemşirelerin demografik, iş tatmini ve iş stresini belirlemek amacıyla anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2017/ 2018 yılında Bağcılar ilçesinde yer alan özel hastanede çalışan 185 hemşireden oluşmaktadır. Araştırmada 11 maddeden oluşan bir kişisel bilgi formu, 12 maddeden oluşun Minesto iş tatmini ölçeği ve 10 maddeden oluşan iş stresi ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada çıkan veriler t testi, tek boyutlu varyans ve korelasyon analizi teknikleri uygulanarak incelenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda cinsiyet, yaş, kıdem, eğitim durum ve medeni durum değişkenleri arasında iş tatmini açısından anlamlı bir ilişki olduğu cinsiyet, yaş, kıdem, eğitim durumu, medeni durum ve iş stresi değişkenlerine göre anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This investigation goal; the relationship between examinationed job satisfaction and job stress. This investigation has been made due to determine the relation between the nurse's working in a private hospital in Bağcılar, European side of İstanbul job satisfaction, job stress and their gender, age, marital status, academic level, seniority possibilities. This investigation part therory and practice formation. This investigation is scannig model. In this investigation the datas collected with survey and resource scanning. Survey form has been used due to determine the relation between the nurses demographic, job satisfaction and work stress in this research. The scope of this investigation is composed from 185 nurse who were responsible in Private Hospital in Bağcılar Town during in 2017 / 2018. During the preparation of this investigation, personel information form with 11 item and Minesto work satisfaction scale with 12 item and 10 item work stress scale has been used. Data results of this investigation has been evaluated bey t test, one-dimensional variance and correlation analysis. In consequence of this investigation below result is occurred, there is a significant relation between the nurses work saticfaction and their gender, age, educational status so with gender, age, seniority, educational status, marial status and work stress do not have significant relation.