Superconducting joint studies of iron sheathed MgB2 round wires by induction heating method
Demir kılıflı MgB2 yuvarlak tellerin indüksiyon ısıtmayöntemi ile süperiletken eklem çalışmaları
- Tez No: 910702
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile güncelliğini daima koruyan süperiletken eklem konusunun demir kılıflı in-situ MgB2 tellere indüksiyon tavlama ile uygulanabilirliğini araştırdık ve gözlemledik. Çalışma kapsamında PIT yöntemi ile 1,8 mm çapa sahip in-situ MgB2/Fe teller üreterek bu tellerden kestiğimiz parçaların her iki ucunu mekanik pres aracılığıyla mühürleyip indüksiyon sisteminde 900 ℃'de süperiletken faz oluşturma tavalamalarını gerçekleştirdik. Elde edilen numunelerin R-T, I-V karakteristikleri ve SEM, EDS analizlerini gerçekleştirerek elde edilen sonuçları yorumladık. Bu çalışma sonucunda indüksiyon tavlama yöntemi ile insitu MgB2/Fe'ye çok kısa sürede (1 dakika gibi) ve çok düşük enerji harcayarak süperiletken eklem oluşturulabileceğini ortaya koyduk. Elde ettiğimiz sonuçlar bize bu yöntemin farklı metal yapılara farklı indüksiyon frekansları ile de uygulanabilirliğine ışık tutmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated and observed the applicability of the everpresent superconducting junction with iron-sheathed in-situ MgB2 wires by induction annealing. Within the scope of the study, we fabricated in-situ MgB2/Fe wires with a diameter of 1.8 mm using the PIT method, sealed both ends of the pieces we cut from these wires with a mechanical press, and annealed them at 900 degrees in the induction facility to form a superconducting phase. We interpreted the results obtained by performing the R-T and I-V characteristics as well as SEM and EDS analyzes of the samples obtained. As a result of this study, we found that superconducting joints in MgB2/Fe can be formed by induction annealing in a very short time (about 1 minute) and with very low energy consumption. The results we obtained shed light on the applicability of this method to different metal structures with different induction frequencies.