Borsa İstanbul' a (BİST) kote olmayı tercih eden gıda sektörü firmalarının nakit dönüş sürelerinde meydana gelen vade açığına banka kredilerinin moderatör etkisi
The moderator effect of bank loans on the maturity gap in the cash conversion cycle of food sector companies that prefer to be listed on Borsa İstanbul (BIST)
  1. Tez No: 694487
  2. Yazar: GÖKALP KÖHLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma Borsa İstanbul' a (BİST) kote olmayı tercih eden gıda firmalarının, nakit dönüş süresindeki vade açığına banka kredilerinin düzenleyici etkisinin incelenmesidir. Bu amaçlar, firmaların ticari alacak tahsil süreleri, stok devir süreleri ve ticari borç ödeme süreleri yıllar itibari ile (2008-2020) incelemeye tabi tutulmuştur. İşletmeler çağın getirmiş olduğu değişimlere ayak uydurmak zorundadır. Bu değişimden kurtulmak, güçlü bir finansal yönetim gerektirir. Güçlü bir finansal yapı oluşturmak isteniliyorsa şayet öncelikle bu yapıyı etkileyen faktörleri belirlemeliyiz. Bu faktörler şunlardır: Tüketici davranışındaki değişiklikler, Ekonomik krizler, Rekabet koşulları ve Teknik gelişmeler İşletmelerin genel amacı, kar elde etmek ve işletmenin piyasa değerini en üst düzeye çıkarmaktır. Şirketler nakite ihtiyaç duyduğunda ve bu ihtiyaçlarını karşılamak faaliyetlerini sürdürmek ve teknolojik yenilikler için işletme sermayesinin ihtiyaçlarını karşılamak ve yeni yatırımlar yapmak için finansal kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Bir işletmenin veya kurumun ihtiyaç duyduğu para veya krediyi sağlama etkinliği, finansal yönetimin tek yönü para bulmakla ilgilidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the regulatory effect of bank loans on the maturity gap in the cash conversion period of food companies that prefer to be listed on Borsa Istanbul (BIST). This usage has been subjected by examining the commercial receivable terms, stock transfer periods and commercial debt payment terms by years (2008-2020). Businesses have to keep up with the changes brought about by the age. Recovery from this change requires strong financial management. If we target to create a strong financial structure, we must first determine the factors that affect this structure. These factors are: Changes in consumer behavior, Economic crises, Competition conditions and Technical developments The general purpose of the businesses is to generate profit and maximize the market value of the business. When companies need cash, they need financial resources to meet these needs, to continue their activities, to meet the needs of working capital and to make new investments for technological innovations. The efficiency of providing the money or credit that a business or institution needs, one aspect of financial management is about finding money.