Green roof as an element of green infrastructure and inferences for implementations in Turkey
Bir yeşil altyapı bileşeni olarak yeşil çatı ve Türkiye'deki uygulamalar için çıkarımlar
  1. Tez No: 694561
  2. Yazar: ÜNZİLE GÖÇ YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yer Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Doğal alanların yol, bina gibi geçirimsiz yüzeylere dönüşmesiyle birlikte iklim değişikliğinin etkileri son yıllarda daha sık gözlenmektedir. Dünya çapında gözlemlenen aşırı sıcak dalgaları, sel ve orman yangınları gibi doğal afetler iklim değişikliğinin etkilerindendir. Doğal ve yarı doğal alanlardan oluşan bir ağ olarak tanımlanan“yeşil altyapı”kavramı bu alanları sürdürülebilir şekilde devam ettirip faydalarını insanlara sunmaktadır. Yeşil altyapı, çok işlevliliği, bağlanabilirliği ve çok ölçekli özellikleri sayesinde ekosistemleri koruyarak ve biyoçeşitliliği sürdürerek yaşanabilir bir çevre yaratır. Yeşil çatı, bir yeşil altyapı unsuru olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma yeşil çatı kavramını ve sağladığı faydaları analiz etmekte, dünya çapındaki farklı uygulama örneklerini göstermekte ve farklı durumlarda uygulanan yaklaşımlar ve ilkeler açısından yeşil çatının yeşil altyapıya nasıl etkin bir şekilde dâhil edilebileceğini değerlendirmektedir. Son olarak, çalışma Türkiye'deki bazı uygulamalardan bahsetmekte ve daha etkili uygulamalar için bazı kentsel politika çıkarımları yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the transformation of natural areas into impermeable surfaces such as roads and buildings, the effects of climate change have been observed more frequently in the last decades. Some examples are natural disasters such as extreme heat waves, floods and forest fires that have been observed worldwide. The concept of“green infrastructure”, which is defined as a network of natural and semi-natural areas, provides the maintenance of these areas, and offers their benefits to people. Green infrastructure creates a livable environment by protecting ecosystems and maintaining biodiversity with its multi-functionality, connectivity and multi-scale features. Green roof is considered as a green infrastructure element. This study analyzes the concept of green roof, the benefits it provides, illustrates different practical cases across the world, and evaluates how green roof can effectively be incorporated to the green infrastructure, with regard to the approaches and principles implemented in different cases. Lastly, the study describes some practices in Turkey, and seeks some urban policy implications for more effective implementations.