State-building and peace-building process in the post-civil war of Somalia between the years 2000-2020
İç savaş sonrası 2000-2020 yılları arasında Somali'de barış ve devlet inşası
- Tez No: 694595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ÖZLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, 2000-2020 Somali'de iç savaş sonrası barış için atılan adımlar ve devlet kurma sürecini ele almaktadır. Somali halkı, uzun süreli iç savaş ve şiddetli çatışmalar yaşadı. Demokratik ve askeri yönetim süreçlerinde sıkıntılar ve zor durumlar yaşamışlar. Somali, askeri rejimin düşmesine neden olan aralıksız dış müdahalenin eşlik ettiği iç savaş dönemin sebep olduğu iç çatışmalar, siyasi istikrarsızlıklar, meşruiyet krizler, terör, zayıf yönetişimin ve genel koşulların uzun süre devam etmesine neden olmuştur. Bu tezin amacı, iç savaş sonrası barış ve devlet inşaat sürecinin ve uluslararası toplumun katılımının daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Genel olarak, bu araştırma Somali Cumhuriyeti'nin kurulmasından önce ve sonrası Somali halkının politik ve sosyal yapısını ve iç savaşının nedenlerini ve son yıllarda uluslararası toplumun etkisini incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the peacebuilding and state-building process in the post-civil war in Somalia 2000-2020. The people of Somalia have been experienced prolonging civil war and violent conflicts. They have experienced troubles and difficult circumstances in democratic and military regimes. Somalia plunged into civil war, which was accompanied by ceaseless external interference and that led to the fall of the military regime, resulting in the continuation of inter-country conflicts, political instability, legitimacy crises, terrorism, weak governance and general circumstances. The purpose of this thesis is to gain a better understanding of the process of peace and state-building in the post-civil war and the involvement of the international community. In general, this research will look at the political and social structure of Somali people before and after the foundation of the Somali Republic, the causes of the Somali civil war and the involvement of the international community in Somali affairs in the last decades