Altıncı sınıf öğrencilerine görsel sanatlar dersinde hava perspektifi bilgisinin kazandırılmasına yönelik uygulamalar
Applications towards the acquisition of air perspective knowledge in visual arts course for sixth grade students
  1. Tez No: 694620
  2. Yazar: SERPİL DONBALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY İNAM KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmamda problem olarak ele aldığım konu, ortaokul müfredatı kazanımları içinde oldukça küçük ve yetersiz bir yeri olan, hava perspektifi bilgisinin öğrencilere kazandırılması ile öğrencilerin çevrelerini yeniden keşfetme süreci ele alınmıştır. Bu çalışma ile ulaşılmak istenen, öğrencilere görsel sanatlar dersinde akademik başarısına perspektif ve hava perspektifi bilgisinin yeterli düzeyde kazandırılmasının katkılarını ortaya koymaktır. Bir eylem araştırması olan bu çalışma nitel özellik göstermekte olup eylem araştırması olması ile bir müdahaleli araştırma türüdür. Çalışmada deneysel yöntemlerden öntest-sontest şartını sağlayacak şekilde önçalışma-sonçalışma modeli uygulanmış olup bunun yanında süreç değerlendirilmesi araştırmacı günlükleri yardımı ile sağlanmıştır. Perspektif ve hava perspektifi bilgisinin öğrencinin sanatsal çalışmalarına katkısı olmuş mudur? Ön çalışma ile son çalışma arasında belirgin farklar var mıdır? Soruları etrafında şekillenmiştir. Atatürk Ortaokulu 6/B sınıfı öğrencileri bu araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Tez çalışması 2019-2020 bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresine hazırlık olarak; perspektif kavramı ve çeşitleri, hava perspektifi ve bu konuyu tamamlayacak renk bilgisi konuları kuramsal çerçeve içinde oluşturularak hazırlanmıştır. Araştırmaya perspektif ve hava perspektifinin tarihsel sürecine katkı sağlayan ustaların da ele alınması ile hazırlık süreci tamamlanmıştır. Yaşama yakınlık ilkesine uygun olarak öğrenci tecrübelerine ders içerisinde sınıfça vakit ayrılmıştır. Çalışma sırasında varılmak istenen hedef ile ilgili problemler küçük parçalara bölünmüş ve aşamalı olarak çözümlenmesiyle öğrencinin dersi kavraması sağlanmıştır. Süreçte öğrenci görüşleri de alınarak gözlemler araştırmacı günlüğü ile sonucun yorumlanmasına ilave edilmiştir. Çalışmalar bireysel farklılıklar dikkate alınarak sınıf bazında değil kendi içerisindeki gelişmişliğine ve süreç içerisindeki ilerlemesine bakılarak değerlendirilmiştir. Dönüt ve düzeltmelerin öğrenciye zamanında ve yapıcı olacak şekilde verilmesi ile sürecin verimliliği arttırılmaya çalışılmıştır. Tüm bu süreç sonunda eylem araştırmasının yarattığı olumlu sonuçların uzman görüşleri de alınarak öğrenci başarısına önemli katkıları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue that I dealt with as a problem in my research was the process of rediscovering the environment of students by acquiring the knowledge of air perspective, which has a very small and insufficient place in the secondary school curriculum acquisitions. The aim of this study is to reveal the contributions of students to gain sufficient level of perspective and aerial perspective knowledge to their academic success in the visual arts course. This study, which is an action research, has qualitative features and is an action research type of intervention research. In the study, a pre-study-post-study model was applied in a way to meet the pre-test-post-test condition among the experimental methods, and the process evaluation was provided with the help of the researchers' diaries. Has the knowledge of perspective and aerial perspective contributed to the student's artistic work? Are there any significant differences between pre-work and final work? Its questions are shaped around it. Atatürk Secondary School 6 / B class students participated in this study voluntarily. The thesis study was carried out in the spring semester of 2019-2020. As preparation for the working period; The concept of perspective and its types, aerial perspective and color knowledge to complement this subject have been prepared within a theoretical framework. The preparation process was completed with the study of the masters who contributed to the historical process of perspective and aerial perspective. In accordance with the principle of closeness to life, time is allocated to student experiences during the class. The problems related to the goal to be reached during the study were divided into small pieces and the student was able to comprehend the lesson by solving them gradually. In the process, students' opinions were also taken and observations were added to the interpretation of the result with the researcher's diary. The studies were evaluated on the basis of individual differences, not on the basis of class, but on their own development and progress in the process. By providing feedback and corrections to the student in a timely and constructive manner, the efficiency of the process was tried to be increased. At the end of all this process, it was determined that the positive results of the action research had a significant contribution to student success by taking expert opinions.