Pediatri kliniğinde çalışan hemşire ve hekimlerin çocuk sevme düzeyleri ile mesleki doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between child like levels and professional satisfaction of nurses and physicians working in the pediatric clinic
  1. Tez No: 694717
  2. Yazar: AYSUN ŞENGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı, pediatri kliniğinde çalışan hemşire ve hekimlerin çocuk sevme düzeyleri ile mesleki doyumları arasındaki ilişkiyi incelenmektir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Şubat- Mayıs 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin pediatri kliniğinde çalışan 120 hemşire ve 60 hekim araştırmanın evrenini, 128 kişi (n:90 hemşire ve n:38 hekim) araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Mesleki Doyum Ölçeği ve Barnett Çocuk Sevme Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma grubundaki katılımcılardan %83,6'sının kadın, %62,5'inin 24-29 yaş arasında, %70,3'nün hemşire olduğu, %72,7'sinin çocuğunun ve %72,7'sinin çocuk kliniğinde 0-5 yıl arasında çalıştığı saptandı. Hemşire ve hekimlerin; cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olması ve çocuk kliniğinde çalışma süresine göre mesleki doyum ve çocuk sevme düzeyleri açısından fark bulunmamıştır (p>0.05). Çocuk kliniğinde kendi isteği ile çalışmayı seçen hemşire ve hekimlerin mesleki doyumunun daha yüksek olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between child liking levels and professional satisfaction of nurses and physicians working in a pediatric clinic. The descriptive and cross-sectional study was conducted at Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between February and May 2020. The population of the study was composed of 120 nurses and 60 physicians working in the pediatric clinic of Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital, and 128 people (n: 90 nurses and n: 38 physicians) constituted the sample of the study. The data were obtained using Personal Information Form, Occupational Satisfaction Scale and Barnett Child Liking Scale. It is determined that 83.6% of the participants in the study group, 83.6% were women, 62.5% were between the ages of 24-29, 70.3% were nurses, 72.7% had children and 72.7% have been worked in pediatric clinic for 0-5 years. No difference was found for Nurses and physicians in terms of professional satisfaction and liking children according to gender, age, marital status, having children and duration of working in the children's clinic (p> 0.05). It was found that the professional satisfaction of nurses and physicians who chose to work voluntarily in the pediatric clinic was higher (p 0.05).